hosting

Hosting jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania firmy czy osoby prowadzącej sklep internetowy, blog czy swoją stronę internetową. Jest to specjalny komputer działający niestrudzenie przez całą dobę, w miejscu do tego przeznaczonym o nazwie datacenter. Ma on dostęp do wielu łącz operatorskich, monitoringu, zaawansowanego systemu chłodzenia oraz awaryjnego zasilania.

Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?

1. Typ serwera

Do wyboru jest parę rozwiązań, wszystko zależy od rodzaju prowadzonej strony i aktualnemu ruchu na niej.

2. Jakość hostingu

Dostawca powinien przede wszystkim stosować nowoczesne procesory serwerowe oraz dyski SSD, najlepsze będą szybkie dyski SSD-NvME.

3. Aktualne oprogramowanie serwerowe

Usługodawca musi posiadać najnowsze dostępne oprogramowanie serwerowe.

4. Backup

Jest to kopia zapasowa wszelkich plików i bazy danych. Musi być przeprowadzany chociaż raz dziennie i przechowywany przez hostingodawcę przez minimum dwa tygodnie.

5. Support

Bardzo ważne jest wsparcie osób pracujących u hostingodawcy. Dobrze, jeśli dostępna jest infolinia, skrzynka do zgłoszeń i livechat, umożliwiający szybki kontakt w razie jakichkolwiek problemów.

6. Certyfikat SSL

W przypadku prowadzenia sklepu internetowego konieczne jest posiadania tego certyfikatu. Hostingodawca musi go dostarczyć, dobrze, jeśli ma to w swojej ofercie bez dodatkowych opłat.

7. Doświadczenie posiadane przez administratorów hostingu

Zatrudnieni przez hostingodawcę pracownicy muszą mieć odpowiednie doświadczenie i cenną wiedzę, która pomoże rozwiązać wszelkie problemy i przyspieszyć działanie strony.

Jakie są rodzaje hostingów?

1. Hosting współdzielony

Jak czytamy na stronie host-ranking.pl – w tym rodzaju hostingu klient otrzymuje daną ilość miejsca na dysku serwera, nakładane są na niego również pewne ograniczenia (liczba procesorów i ilość GB pamięci RAM, którą może wykorzystać). W tego rodzaju serwerze współdzielonym może znaleźć się na przykład 500 użytkowników, a usługodawca musi im zapewnić optymalną wydajność. To rozwiązanie jest polecane zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Hosting współdzielony to koszt 150-200 złotych na rok.

2. Virtual Private Server (VPS)

Bardziej rozwinięta usługa serwerowa, udostępniająca o wiele więcej możliwości, aniżeli w przypadku hostingu współdzielonego. Można tutaj skorzystać z zaawansowanych aplikacji i skonfigurować maszynę pod swoje preferencje. Hostingodawca zapewnia daną moc obliczeniową oraz przydziela ilość RAM i liczbę rdzeni procesora, a także pojemność dysku. Jeśli dojdzie do awarii sprzętowej w serwerze fizycznym, na którym znajduje się VPS, usługi przestają działać. Serwer VPS to koszt około 1500 złotych na rok.

3. Serwer dedykowany

Zaawansowana usługa serwerowa, w której można dostosować z ilu rdzeniu czy też ile GB pamięci RAM okaże się potrzebne do prowadzenia strony internetowej. Rozwiązanie to pozwala więc na samodzielne dobranie wszelkich parametrów. Do dyspozycji jest cła maszyna fizyczna. Koszt takiej usługi zaczyna się od 2 tysięcy na rok.

4. Cloud Serwer

Serwer wirtualny funkcjonujący w grupie maszyn polecany zwłaszcza sklepom internetowym. Serwer udostępnia określone zasoby do wykorzystania, zasoby te są sklasyfikowane. Jest to technologia zaawansowana, którą powinni zarządzać specjaliści. Za serwer Cloud należy zapłacić od ok. 2 tysięcy złotych w skali roku. Więcej informacji przeczytasz w artykule o hostingu w chmurze.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę hostingową?

Usługodawca powinien mieć przede wszystkim własne serwery w serwerowni, wówczas będzie on miał wpływ na działanie maszyn, a w razie jakichkolwiek awarii, będzie w stanie je szybko naprawić. Oprócz tego powinien mieć doświadczenie potwierdzone przez ukazane portfolio. Dobrze, jeśli był dostawcą dla sklepów internetowych o podobnej wielkości czy innych projektów. Jak czytamy na wikipedia – Usługodawca nie powinien być również jednoosobową działalnością gospodarczą. Dobrze również, jeśli ma wiele zadowolonych klientów, z którymi opiniami można się zapoznać.

W naszym kraju funkcjonuje wiele firm oferujących te usługi, ciężko jest więc wybrać najlepszego usługodawcę. Wybierając hosting, należy przyjrzeć się wszystkim ważnym parametrom, biorąc pod uwagę również cenę adekwatną do jakości usług. Parametry techniczne powinny pozwalać na szybkie ładowanie się strony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here