Praca dodatkowa w domu

Podejmowanie pracy dodatkowej już od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Powodów tej popularności jest co najmniej kilka – konieczność podreperowania domowego budżetu, chęć rozwoju zawodowego i podejmowania nowych wyzwań czy dysponowanie dużą ilością wolnego czasu. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż wiele osób (na przykład studenci, młode matki na urlopie wychowawczym bądź osoby będące już czynne zawodowo) nie może sobie pozwolić na pełnoetatowe zajęcie. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest praca w domu lub praca dodatkowa podejmowana wieczorami bądź w weekendy. Warte podkreślenia jest także to, iż jeszcze kilka lat temu wybór zajęć dodatkowych był naprawdę niewielki, co skutecznie zniechęcało bądź uniemożliwiało podejmowanie takich inicjatyw. Dzisiaj uległo to diametralnej zmianie. Według oficjalnych badań już około 3% Polaków pracuje w domu, a ponad milion podejmuje prace dodatkowe. A biorąc pod uwagę obecne tendencje (zainteresowanie Polaków pracą w domu bądź popołudniami i w weekendy oraz elastyczność pracodawców w tym zakresie) można założyć, iż zajęcia tego typu będą przybierały na wartości.

Wiele osób zastanawiających się nad podjęciem pracy zarobkowej w domu lub w niepełnym wymiarze godzin zadaje sobie pytania o jej plusy i minusy. W tym przypadku niewątpliwą zaletą jest fakt, iż można zarabiać nie wychodząc z domu, a w przypadku pracy dodatkowej – poświęcić jej tyle czasu, ile można wygospodarować w danym momencie. Poza tym – co także należy podkreślić – praca dodatkowa bądź ta wykonywana w domu – wcale nie musi być ograniczona poprzednim zajęciem lub posiadanym wykształceniem. W tym przypadku dużą rolę odgrywają dodatkowe kursy bądź szkolenia, zainteresowania, pasje lub wrodzone zdolności. Wcale nie jest powiedziane, iż nauczycielka języka polskiego nie może dorabiać jako grafik komputerowy, a sprzedawczyni jako opiekunka do dziecka. Praca dodatkowa to specyficzne zajęcie, które wymaga pewnej elastyczności i umiejętności dostosowywania się do nowych sytuacji i wyzwań. A czasami warto zainwestować w dodatkowe zajęcie swój czas i zaangażowanie, gdyż może się okazać, iż tego typu zajęcie wyznaczy nową ścieżkę w zawodowej karierze.

Praca dodatkowa w domu to zajęcie, które daje wiele możliwości. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia pracodawców, by zorientować się, iż poszukują oni różnorodnych pracowników – i to zarówno takich, którzy chcą pracować jedynie w domu, jak i takich, dla których potrzebne jest zajęcie dodatkowe. W przypadku niektórych prac dodatkowych lub tych wykonywanych w domu niezbędne jest określone doświadczenie lub wiedza. Jednak nie brakuje też takich zajęć, które mogą być wykonywane niemal przez każdego. Zatem jaka praca może być wykonywana w domu lub poza godzinami oficjalnego zatrudnienia? Propozycji jest naprawdę bardzo dużo.

Praca wykonywana w domu

Praca w domu może mieć bardzo różny charakter – może stanowić główny dochód lub zarobek dodatkowy, który jedynie uzupełni domowy budżet. Co można robić nie opuszczając czterech ścian mieszkania? Oto lista, którą można się zasugerować w poszukiwaniu zajęcia.

1. Tłumaczenia

Wykonywanie tłumaczeń to zajęcie dla osób, które mogą się pochwalić doskonałą znajomością języka obcego. W tym przypadku warto posiadać odpowiednie uprawnienia, które na pewno zwiększą szansę na otrzymywanie dochodowych zleceń. Warto przy tym pamiętać, iż znajomość mało popularnego języka (na przykład chińskiego) daje ogromną przewagę na rynku – tym bardziej, iż zapotrzebowanie na tłumaczy znających egzotyczne języki stale wzrasta.

2. Korekta i redakcja tekstów

Poprawianie i redagowanie tekstów lub książek (i to zarówno na potrzeby druku, jak i Internetu) jest zajęciem, które można wykonywać bez konieczności wychodzenia z domu. W przypadku takiego zajęcia często nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie – niemniej jednak należy posiadać szeroką wiedzę na temat ortografii, gramatyki czy stylistyki języka polskiego. Istnieje także możliwość wykonywania korekty i redakcji tekstów powstających w języku obcym (tutaj należy wykazać się doskonałą znajomością takiego języka).

3. Pisanie tekstów

Zarobkowe pisanie tekstów daje bardzo duże możliwości – w zależności od umiejętności, zainteresowań i potrzeb rynku. Wiele gazet, tygodników, miesięczników lub portali internetowych poszukuje osób piszących felietony, reportaże czy teksty poradnikowe. Wiele z nich ogłasza konkursy, w których warto wziąć udział. Dodatkowo można zostać copywriterem, czyli osobą piszącą teksty reklamowe, wpisy na blogi lub portale społecznościowe, opisy produktów do sklepów internetowych czy wszelkiego rodzaju teksty wykorzystywane na potrzeby pozycjonowania stron internetowych.

4. Programowanie

Programowanie to taki typ zajęcia, które wcale nie musi być wykonywane w biurze – tym bardziej, iż obecnie spora liczba programistów pracuje w domu (na przykład zdalnie). Jednak ten typ zajęcia wymaga specjalistycznej wiedzy i jest przeznaczony dla osób, które posiadają odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie.

5. Pozycjonowanie i optymalizowanie stron internetowych

Pozycjonowanie i optymalizowanie stron internetowych – podobnie jak programowanie – także może być wykonywane w zaciszu własnego mieszkania. Jednak w tym przypadku także niezbędne są konkretne umiejętności, która umożliwiają profesjonalne wywiązywanie się ze zleconych zadań.

6. Grafika komputerowa

Ciekawym i całkiem dochodowym zajęciem jest wykonywanie projektów graficznych – na przykład ulotek, folderów, gazetek, okładek, nadruków i wielu innych elementów. Graficy komputerowi bardzo często pracują w domu, jednak warunkiem wykonywania tego typu zleceń jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania. W przypadku grafików komputerowych nie jest istotne samo wykształcenie, ale pewne umiejętności i zdolności. Osoby chcące związać się na stałe z tą branżą mogą zapisać się na kurs graficzny, który nie tylko zwiększy ich kompetencje, ale także ułatwi zdobywanie dochodowych zleceń.

7. Wyszukiwanie danych

Wyszukiwanie danych – czyli popularny research – to zajęcie dla osób dokładnych, systematycznych i umiejących wyszukiwać oraz analizować wszelkiego rodzaju informacje. Osoba wykonująca tego typu zajęcie wyszukuje oraz systematyzuje dane o gwiazdach, wydarzeniach, nowych trendach czy ciekawostkach, które potem są wykorzystywane w tworzeniu artykułów, reportaży, felietonów i innych tekstów.

8. Wprowadzanie danych

Wprowadzanie danych – często zlecane przez firmy sondażowe lub przeprowadzające ankiety lub badania – to zajęcie niemal dla każdego. Ten typ pracy w domu nie wymaga specjalnego wykształcenia bądź doświadczenia. Jednak – ze względu na swoją specyfikę – jest polecany osobom dokładnym, dobrze znoszącym monotonię oraz biegle i szybko piszącym na klawiaturze.

9. Projektowanie

Osoby posiadające pewne zacięcie artystyczne mogą zająć się projektowaniem ubrań, biżuterii, mebli, wystrojów wnętrz czy ogrodów. Praca w domu tego typu nie jest jednak przeznaczona dla każdego, gdyż wymaga nie tylko pewnych umiejętności, ale także wyczucia stylu i czegoś, co jest określane mianem „duszy artystycznej”.

10. Przepisywanie tekstów

Biegłe posługiwanie się komputerem oraz umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze można wykorzystać w przepisywaniu i formatowaniu tekstów. Takie zlecenia zazwyczaj obejmują przepisywanie prac magisterskich lub licencjackich, podań, pism urzędowych bądź artykułów.

11. Korepetycje

Jedna z najbardziej popularnych form pracy wykonywanej w domu to wszelkiego rodzaju korepetycje – i to zarówno z języków obcych, jak i wszelkich innych przedmiotów wykładanych w szkole bądź na studiach. Korepetycje to doskonały zarobek nie tylko dla nauczycieli (dla których bardzo często jest to istotna część domowego budżetu), ale także dla studentów, uczniów szkół średnich czy osób, które mogą się pochwalić doskonałą znajomością danego języka obcego bądź konkretnego zagadnienia.

12. Sprzedaż internetowa

Sprzedaż internetowa – jak sama nazwa wskazuje – odbywa się w sieci i nie wymaga wychodzenia z domu (z wyjątkiem czynności związanych z wysyłaniem danych przedmiotów). W przypadku zajęcia tego typu istnieją dwa rozwiązania – można sprzedawać samodzielnie (na przykład ciuszki po dziecku bądź własne rękodzieło) lub zatrudnić się u kogoś jako osoba do sprzedaży internetowej.

13. Rękodzieło

Osoby posiadające konkretne zdolności (na przykład robienie na drutach, szydełkowanie, wyszywanie, szycie, malowanie czy rzeźbienie) mogą pokusić się o sprzedawanie własnych wyrobów – samodzielnie lub za pośrednictwem sklepów z rękodziełem. W tym przypadku potrzebny jest jedynie talent, który można przełożyć na całkiem przyzwoite zarobki.

14. Fotoedycja

Wiele firm (na przykład handlowych) potrzebuje dobrze obrobionych zdjęć, które można wykorzystać w sklepie internetowym lub na firmowej witrynie. To szansa dla osób potrafiących biegle posługiwać się programami do obróbki i edycji zdjęć.

15. Call center

Domowe call center to nic innego jak wykonywanie z domu telefonów ankietowych lub sprzedażowych. W tym przypadku nie trzeba się martwić ponoszonymi kosztami, gdyż pracodawca zapewnia odpowiednie narzędzia pracy – na przykład telefon komórkowy. I chociaż praca tego rodzaju bywa męcząca, to jednak może być bardzo ciekawa i dochodowa.

16. Transkrypcja nagrań

Transkrypcja nagrań to nic innego jak ich przepisywanie na formę tekstową. Zajęcie tego typu nie wymaga specjalnych umiejętności i może być wykonywane w domu przez niemal każdą osobę.

17. Wypełnianie ankiet

Wypełnianie ankiet to typowe zajęcie dodatkowe, które może być wykonywane przez Internet lub na specjalnych spotkaniach organizowanych w firmach badawczych. Zajęcie nie jest zbyt dobrze płatne, ale może przynosić regularne dochody – zwłaszcza wtedy, gdy firma zlecająca doceni współpracę i umieści danego ankietera w swojej bazie.

18. Księgowy

Zawód księgowego jest bardzo elastyczny i wcale nie wymaga fizycznej obecności w biurze. W tym przypadku można pracować samodzielnie (na przykład założyć własne biuro rachunkowe) lub rozpocząć współpracę z zewnętrznym biurem księgowym. Jednak – co oczywiste – ten rodzaj pracy wykonywanej w domu jest przeznaczony dla osób legitymujących się określoną wiedzą i doświadczeniem.

19. Doradca

Zawód doradcy wiąże się z posiadaniem dużej wiedzy – na przykład w zakresie finansów, ubezpieczeń, prawa, funduszy unijnych, tworzenia biznesplanów czy pozyskiwania dotacji. Jednak zaletą takiego zajęcia jest to, iż większość prac może być wykonywanych w domu.

20. Krawcowa

Krawcowa, szwaczka czy osoba wykonująca przeróbki krawieckie to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Osoby posiadające umiejętności praktyczne w zakresie szycia mają naprawdę duże możliwości – mogą zajmować się drobnymi przeróbkami, wykonywać prace chałupnicze (na zlecenie większych firm) lub zainwestować we własną pracownię krawiecką.

21. Działania social media

Nie ulega wątpliwości, iż współczesny świat opiera się na Internecie i mediach społecznościowych. A to stwarza całkiem duże możliwości zarobku dodatkowego. Blogowanie, marketing szeptany, wpisywanie komentarzy na forach bądź pod artykułami reklamowymi, tworzenie treści internetowych – to tylko niektóre z zajęć, które można wykonywać w zaciszu własnego mieszkania.

Przedstawiona wyżej lista oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwości pracy w domu. Tak naprawdę dużo zależy od tego, jakimi umiejętnościami dana osoba dysponuje i w jakich obszarach może znaleźć miejsce dla siebie. Wyżej wymienione zajęcia należą do tych najbardziej popularnych, ale przecież praca w domu może także obejmować konsulting ślubny, montowanie filmów, szkolenia internetowe (czyli e-learning), działania lektorskie (na przykład przez komunikator internetowy) i wiele innych. Możliwości jest tak dużo, iż czasami to samo życie stwarza okazje do takiej pracy w domu, która wcześniej mogłaby się wydawać czymś zupełnie nierealnym. Dlatego nie warto zamykać się na różnego typu pomysły – nawet takie, które na pierwszy rzut oka wydają się nierealne. Historie wielu ludzi pokazują, iż czasami praca w domu jest konsekwencją konkretnego zainteresowania lub pasji, które następnie zamieniają się w sposób na życie (także ten zawodowy i finansowy).

Praca wykonywana popołudniami i w weekendy

Praca w domu to oczywiście nie jedyny sposób na dorobienie konkretnych pieniędzy do domowego budżetu. W niektórych przypadkach warto zainteresować się propozycjami pracy dodatkowej, która może być wykonywana wieczorami lub w weekendy. Taki rodzaj zajęcia jest polecany studentom bądź osobom pracującym na etacie i posiadającym nieco wolnego czasu w godzinach popołudniowych bądź w soboty i niedziele. Jakich zajęć można się podjąć w tych konkretnych przypadkach? Tutaj – podobnie jak w przypadku pracy w domu – możliwości jest sporo. Do najpopularniejszych prac dodatkowych można zaliczyć:

– sprzątanie (praca nie należy do łatwych, ale nie wymaga szczególnych uprawnień bądź kursów; w tym przypadku można poszukać zajęcia na własną rękę lub zatrudnić się w firmie sprzątającej, która dostosowuje grafik do konkretnych możliwości i wymagań pracownika),

– opieka nad dziećmi lub osobami starszymi (zajęcie dorywcze na kilka godzin tygodniowo – na przykład odbieranie dziecka z przedszkola, popołudniowy spacer z maluchem, wieczorna opieka nad seniorem, zrobienie zakupów sąsiadce lub umycie okien starszej pani z klatki obok),

– wyprowadzanie psa (zajęcie tego typu można połączyć ze spacerem lub zakupami – tym bardziej, iż coraz więcej osób poszukuje takich pomocników),

– catering (polecany osobom, dla których gotowanie nie stanowi żadnych problemów; zdobycie stałych zleceniodawców może przynieść całoroczny dochód),

– hostessa (praca przy promocji produktów i usług konkretnych firm – na przykład w hipermarketach lub na imprezach branżowych i okolicznościowych; praca tego typu jest polecana osobom kontaktowym i uśmiechniętym, dla których nie jest straszne kilkugodzinne stanie na nogach),

– sprzątanie grobów (praca głownie sezonowa, ale w niektórych przypadkach może przynosić dodatkowy dochód przez cały rok),

– kelnerka lub barmanka (większość restauracji i pubów potrzebuje dodatkowego personelu przede wszystkim wieczorami i w weekendy),

– asystowanie osobie niepełnosprawnej (praca trudna i wymagająca, jednak przynosząca wiele satysfakcji),

– wizaż (praca dodatkowa dla osób zainteresowanych makijażem lub manikiurem, które interesują się najnowszymi trendami i potrafią zastosować je w praktyce),

– dystrybucja kosmetyków i perfum (obecnie na rynku istnieje wiele firm kosmetycznych, które stale poszukują nowych konsultantek; zajęcie tego rodzaju ma dodatkową zaletę – dystrybuowane produkty można zakupić na własny użytek w bardzo promocyjnych cenach),

– tajemniczy klient (praca polegająca na wcielaniu się w osobę robiącą zakupy lub korzystającą z określonych usług, która sprawdza działanie firm i następnie sporządza raport według ściśle określonych wytycznych).

Podobnie jak w przypadku zajęć wykonywanych w domu, lista zajęć dodatkowych także nie wyczerpuje tematu w sposób całkowity. Tutaj także jest ona otwarta, a zajęcia dodatkowe mogą być bardzo różne – w zależności od umiejętności, chęci i ilości posiadanego czasu. Jedno nie ulega wątpliwości – ogłoszeń o pracę dodatkową jest na tyle dużo, iż każdy możne znaleźć coś odpowiadającego własnym wymaganiom.

Praca w domu bądź praca dodatkowa zyskuje coraz większe grono zwolenników. Jeszcze kilka lat temu były to zajęcia, które nie cieszyły się zbytnią popularnością – i to zarówno wśród potencjalnych pracowników, jak pracodawców. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, a zajęcia tego typu już na stałe zapisały się w polski rynek pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here