Dzisiaj nie wyobrażamy sobie świata bez social mediów, szczególnie młodsze pokolenia. Dziś prawie każda nastolatka/nastolatek w wieku 14-19 lat korzysta ze snapchata, z Facebooka korzysta prawie 2 mld(!) osób a z Instagrama zapewne niedługo będzie korzystało równie dużo. Poza tym jest Twitter, Reddit, Pinterest, Periscope i jeszcze parę innych o których pewnie niedługo będzie głośniej. Wszystko się zmienia za sprawą Social mediów. Biznes, marketing, komunikacja a także (niestety) my.

Podobno „wszystko jest dla ludzi”, jednak ze wszystkiego trzeba umieć korzystać z głową. Dlaczego social media mogą mieć na nas negatywny wpływ?

Po pierwsze – jest to chyba najbardziej powszechny problem, ale nie najniebezpieczniejszy – zabierają mnóstwo czasu. Przypuszczalnie im młodsze pokolenie, tym więcej czasu spędza w sieci. Zakładając, że nastolatka korzysta ze Snapchata codziennie przez trzy godziny, od 14 roku życia do swoich 19 urodzin straci na tym jakieś 5500 godzin. To prawie osiem miesięcy ciągłego patrzenia w ekran! 8 miesięcy czynności, która nic nie wnosi. I nie chodzi tu o korzystanie z social mediów w sposób twórczy, związany z biznesem czy pracą na etacie. To samo się tyczy Facebook’a czy Instagrama.

Social media sprawiają, że łatwo się dekoncentrujemy. Powiadomienia przychodzące na naszego smartfona często wybijają nas z pracy, a wszyscy dobrze wiemy jakie portale społecznościowe potrafią być uzależniające i jak ciężko jest czasem wyłączyć internet w telefonie choćby na godzinę. A wrócić do pracy i się skoncentrować też wcale nie jest łatwo, więc znów tracimy nasz cenny czas.

Portale społecznościowe mogą być powodem wytworzenia kompleksów u wielu ludzi. Dlaczego? Przeglądając Facebooka czy Instagrama i zdjęcia naszych znajomych oraz osób które obserwujemy, może dojść do pewnych wniosków. Ci ludzie są zawsze uśmiechnięci, mają ciekawe życie, co chwilę są w pięknych miejscach, jedzą takie dobre rzeczy! Jasne, tylko że wszyscy publikują tylko to co jest ciekawe, co jest ‘warte’ podzielenia się z innymi. Nikt nie wrzuca zdjęć z pracy, albo jak kłóci się z żoną. To nie ma sensu. Jednak patrząc na tablice znajomych można dojść do wniosku, że mamy nudne życie. Nie podróżujemy tyle. Nie jesteśmy tacy szczęśliwi jak oni. Wrzuciłbyś smutne zdjęcie? Nie sądzę. Oni też nie wrzucają.

Social media czasem wyzwalają w nas chroniczny strach przed opinią innych ludzi. Może być to niebezpieczne dla naszego zdrowia mentalnego. Wszystko co publikujemy może zobaczyć ogromne grono znajomych, obserwujących, często ludzi z którymi nawet nie zamieniliśmy słowa. Dodatkowo, każdy może wyrazić opinię na ten temat. Co oni powiedzą? Co o mnie sądzą?

Poza tym, ludzie którzy nadmiernie korzystają z platform umożliwiających komunikację (chodzi tu głównie o osoby młode) coraz częściej mają problemy z nawiązywaniem kontaktów ‘w realu’. Tracą pewność siebie, gdy mają przed sobą drugiego człowieka.

Oczywiście Social Media to nie tylko wady. Niosą ze sobą ogromne możliwości i ułatwienia, do tego w głównej mierze zostały zaprojektowane. Aby z nich korzystać należy być świadomym ich działania, oraz tego jakie może to nieść ze sobą konsekwencje. Może warto zrobić sobie przerwę na dzień lub dwa i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Wiele nam nie ucieknie a może uświadomić nas w kwestiach tego, co tak naprawdę wynosimy z platform tego typu i w jakich obszarach faktycznie są nam one potrzebne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here