Kiedy już proces projektowania jest za nami, grafik wysyła nam pliki z gotowym logo. Widok kilku plików w różnych formatach może być trochę kłopotliwy. Jeśli więc nie miałeś wcześniej styczności z plikami graficznymi i nie wiesz dlaczego jest ich tak dużo, zapraszamy do lektury.
Formaty plików graficznych
Najpopularniejsze formaty plików graficznych to png, jpg, pdf i Ai.
Skupmy się na plikach rastrowych: png i jpg. Grafika rastrowa to prezentacja obrazu za pomocą kolorowych punktów (pikseli) odpowiednio rozmieszczonych na ekranie lub druku. Pliki tego typu odpowiednie są do prezentacji w sieci, ponieważ zazwyczaj zajmują niewiele miejsca i każdy nośnik ma oprogramowanie umożliwiające otwarcie takiego pliku. Nie nadają się one jednak do druku- ze względu na dużą kompresję przy wydruku w większym formacie istnieje ryzyko pojawienia się na krawędziach liter czy ilustracji drobnych kwadratów- pikseli. Pliki rastrowe zapisywane są w systemie kolorystycznym RGB, obsługiwanym tylko przez ekrany.
Pliki png mogą być także zapisywane na przezroczystym tle, co jest przydatne w przypadku prezentowania logo na stronie internetowej, która posiada konkretne zdjęcie w tle.
Należy także pamiętać, że pliki w wyżej wymienionych formatach przy powiększeniu tracą na jakości. Jeśli więc chcemy prezentować nasze logo w sieci np. na całą szerokość ekranu, trzeba posiadać logo w odpowiednich wymiarach, by uniknąć tzw. „pikeslozy”.
Grafika wektorowa
Grafika wektorowa obsługiwana jest przez formaty PDF i Ai. Grafika wektorowa pozwala na prezentowanie obrazu składającego się z kolorowych kształtów. Obraz wykonany tą techniką może być nieco mniej szczegółowy niż obrazy rastrowe, jednak możemy dowolnie skalować bez utraty jakości obrazu. Obrazy wektorowe pozwalają także na dowolne modyfikowanie poszczególnych kształtów i kolorów, z których składa się obraz.
Format PDF i Ai nie będą wyświetlane na urządzeniach, które nie posiadają odpowiedniego oprogramowania, dlatego nie są odpowiednie do prezentacji w sieci. Jednak profil kolorystyczny CMYK, w którym zapisane są tego typu pliki odpowiedni jest do druku. Dowolne skalowanie bez utraty jakości obrazu pozwoli nam na drukowanie obrazu w największych formatach bez obawy o utratę jakości obrazu.