Kolokacja serwerów jest usługą wynajmu przestrzeni w serwerowni i udostępnianiu infrastruktury niezbędnej do pracy serwerów. Można wynająć serwer lub w danej lokalizacji umieścić swoją własną maszynę, w takim wypadku serwer (lub cała szafa rackowa) należący do klienta jest umieszczany w serwerowni usługodawcy. Na podobnej zasadzie można kolokować routery, switche i podobne urządzenia.

Decyzja o tym by powierzyć swoje serwery firmie zewnętrznej przyniesie firmie wymierne korzyści zwłaszcza, że ceny świadczonych w ten sposób usług nie są wygórowane i nawet małe firmy mogą sobie na nie pozwolić. Poza tym jest to i tak mniej kosztowne aniżeli rozwiązania, które wymuszają założenie własnej serwerowni i wyposażenie jej w profesjonalny sprzęt, a fakt, że firmy zewnętrzne gwarantują doskonałe parametry pracy oraz zabezpieczenia przed niemal każdym rodzajem awarii dodatkowo wpływa na to, że warto się na takie rozwiązanie zdecydować. Coraz częściej firmy, które zajmują się outsourcingiem usług związanych z serwerami umożliwiają na kolokację pojedynczych serwerów, jak i również dzierżawy całych szaf czy też bardziej nietypowych konfiguracji, które także są w ofertach niektórych firm dostępne.

W ramach usług związanych z kolokacją firma decydująca się na takie rozwiązanie może w większości przypadków liczyć na: światłowodowe łącza symetryczne zarówno do polskich, jak i zagranicznych operatorów, a także nielimitowany transfer danych w ramach dostępnego dla danego klienta pasma, klimatyzowaną serwerownię z odpowiednimi zabezpieczeniami. Do tego można liczyć na profesjonalną obsługę techniczną, która dostępna jest zasadzie przez całą dobę tak, aby klient posiadał pełną kontrolę nad swoim serwerem. Można również liczyć na podstawowe zabezpieczenia przed awariami, jak np. zasilacze UPS, a także agregaty prądotwórcze na wypadek poważniejszych awarii. Do tego dochodzą jeszcze takie rzeczy, jak: adresacja IP w zależności od potrzeb i preferencji, port (y) FastEthernet 10 / 100 / 1000.

Bezpłatna instalacja usługi jest w zasadzie standardem, podobnie, jak fizyczny dostęp do serwera. I w standardzie dochodzi jeszcze zasilacz serwera do 350 W lub większy, gdy zachodzi taka potrzeba. Istnieje także opcja podłączenia serwera o określonych przez klienta parametrach i konfiguracji. Firmy specjalizujące się tego rodzaju usługami oferują także pewną i skuteczną obsługę obudów tower i rack. Wszystkie te rzeczy zestawione razem sprawiają, że powierzenie swojego serwera takiej firmie będzie zasadne. Bardzo ważnym aspektem tego rodzaju rozwiązań jest możliwość bardzo szybkiej rozbudowy takiego serwera, gdy zachodzi taka potrzeba.Przy wyborze serwera jak i jego rozbudowy można skorzystać z usług specjalistów z http://www.ideal.pl/ .

Bez dwóch zdań wybór konkretnego serwera winien być uzależniony od funkcji, jakie tan powinien spełniać. Zwłaszcza, że zupełnie inne urządzenia sprawdzają się w obsłudze bazy danych, a inne radzą sobie lepiej przy wykonywaniu kopii zapasowych. Nie mniej jednak praktycznie we wszystkich przypadkach trzeba jednak zwrócić uwagę na sprawę najważniejszą. Mianowice serwer musi chronić dane gromadzone przez firmę przez 24 godziny na dobę bez żądnych przerw i awarii. I to właśnie ta cecha -niezawodność powoduje, że płaci się za serwer kilka razy więcej aniżeli za zwykły komputer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here