Jak zarabiać na YouTube

Dlaczego tak wielu blogerów i blogerek w ostatnim czasie zaczęło nagrywać swoje pliki wideo na youtube? Dlaczego wśród wielu gwiazd, ale i kompletnie nieznanych dotąd w sieci osób – youtube cieszy się tak dużą popularnością? Czy ta największa internetowa platforma służy tylko do dzielenia się swoim życiem, pasjami, myślami i poglądami? A może jeszcze wielu z nas ma coś do zaoferowania? Czy na pasji można jeszcze zarobić? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmią twierdząco na którekolwiek z powyższych pytań, poniższy artykuł jest pisany z myślą właśnie o Tobie.

Największa internetowa platforma

Należy zacząć od początku. Youtube to największa platforma internetowa, którą zna chyba każdy, kto choć raz serfował (czyli poruszał się) po internecie. Większa część internautów korzysta z niego, by słuchać ulubionej muzyki, oglądać seriale oraz by być na bieżąco z nowinkami, którymi dzielą się youtuberzy. Youtuberzy (tak określane są osoby, które posiadają na youtube swoje kanały) to najczęściej młodzi ludzie (w przedziale wiekowym od 16 do 35 lat), którzy w każdym opublikowanym przez siebie „odcinku” opowiadają o swoich pasjach, przemyśleniach, dzielą się nowinkami, którymi się interesują, np. przepisami kulinarnymi, ciekawostkami makijażowymi, preferencjami filmowymi czy nawet poglądami naukowymi. To właśnie w tym miejscu łączą się również subkultury, poznają się fani określonych pasji oraz jest to swoisty sposób, by odkryć naprawdę nowe i interesujące rzeczy. Co określa youtuberów? Bezapelacyjnie systematyczność i pomysł na siebie. Jednak to nie wszystko. Ponadto, youtuberzy to najczęściej osoby, które nie działają tylko na youtube. Najczęściej są posiadaczami blogów, portalów społecznościowych takich jak: facebook, instagram, snapchat itp. Youtuberzy cieszący się wielką popularnością określani są nawet mianem „gwiazd internetu” i z dnia na dzień potrafią stać się idolami setek młodych ludzi. Co za tym idzie? Zdarza się, że otrzymują nie tylko kilkanaście tysięcy subskrypcji, ale i platforma może stać się ich źródłem zarobku. I to nie małego.

Jak to zrobić?

Większość youtuberów, którzy opisują swoje początki w sieci – nie mówi od razu o korzyściach majątkowych, których oczekuje. I to chyba jest klucz do sukcesu, dzięki któremu rzeczywiście później zarabiają. Najpierw należy postawić na oryginalny pomysł i kreatywność. Coś, co zachęci odbiorców i sprawi, że ci chętnie powrócą. Ciekawe tematy, oryginalny sposób bycia, nowości rynkowe, pomysły na różne rzeczy – to zachęca tysiące ludzi do śledzenia youtuberów. Nie muszą być to filmiki nagrywane bardzo drogim, najwyższej jakości sprzętem. Liczy się pomysłowość, ciekawy charakter oraz chęć i sposób przekazu.

Pierwsze kroki

By rozpocząć swoją przygodę z yotubem, należy najpierw dobrze zapoznać się z tą stroną oraz przeczytać i zaakceptować jej regulamin. Logowanie na serwis nie powinno stanowić problemu nawet dla osoby dopiero początkującej w sieci. Po wpisaniu podstawowych danych osobowych i hasła jest się już posiadaczem konta. Na tym etapie jest możliwość oglądania filmów oraz słuchania muzyki. Bez zalogowania również jest to możliwe, jednak zalogowany użytkownik otrzymuje dostęp do wielu dodatkowych funkcji oraz posiada na stronie więcej możliwości, choćby stworzenia własnego kanału.

Jak stworzyć nowy kanał?

By rozpocząć dodawanie własnych plików wideo należy posiadać swój własny kanał. Kanały powstały po to, by ułatwiać ich odbiorcom znalezienie osób i treści, które je szczególnie interesują. Odbiorcy mają możliwość subskrybowania kanału, co oznacza, że jest się na bieżąco z dodawanymi filmikami przez osobę subskrybowaną. Ułatwia to zdecydowanie wyszukiwanie i przeglądanie ulubionych treści. Utworzenie nowego kanału jest banalnie proste.

Po pierwsze – należy zalogować się na swoim koncie (dane użytkownika i hasło),

Po drugie – trzeba utworzyć nowy kanał lub zapoznać się z istniejącymi już na platformie kanałami. Można także wykorzystać konto marki, która już istnieje.

Kolejno – klikamy pozycję „utwórz nowy kanał”.

Dalej – należy utworzyć kanał dla konta zarządzanej przez nas marki. W tym celu wyszukujemy i wybieramy prawidłowe konto z listy.

Kolejno – wprowadzamy dane, w tym nazywamy nowo utworzony kanał i za pomocą opcji „potwierdź”, potwierdzamy utworzenie przez nas całkowicie nowego, osobistego kanału na youtube. Założone konto właśnie zaczęło istnieć. Od tego momentu każda osoba, która subskrybuje kanał jest na bieżąco powiadamiana o wszystkich nowych filmach od razu po zalogowaniu się na stronie głównej. Ma szybki dostęp do wybranych treści, dzięki czemu nie musi szukać ulubionych kanałów w gąszczu plików.

Jestem już posiadaczem własnego kanału

I co dalej? Tu należy cofnąć się do pomysłu i celu jego założenia. Filmy, które znajdą się na nim powinny być o „czymś”. Wiele blogerek na youtube uczy sztuki precyzyjnego makijażu, jeszcze inne pokazują wymyślne fryzury, inni pomysły jak zrobić coś z niczego, niektórzy opowiadają o grach, a jeszcze inni – opowiadają o nowinkach ze świata kultury i biznesu, jeszcze inni pochłonięci są wyszukiwaniem nowych kulinarnych smaków. Należy pamiętać, że w tym momencie liczy się staranność i zaangażowanie. Nie należy się zniechęcać, jeśli pierwszy dodany film nie od razu zrobi furorę wśród oglądających. Nie należy też dodawać filmików w dość długiej częstotliwości czasowej. Tutaj „wierność” widzom jest dużym atutem.

Jak zarabiać na youtube?

Ten punkt zapewne zainteresuje wielu z czytających ten artykuł. I słusznie. Jeżeli jest się już na etapie nagrywania filmików systematycznie, stało się także posiadaczem własnej widowni i z każdym dniem przybywa zainteresowanych filmikami, oznacza to, że kanał cieszy się co raz większą popularnością i jest to odpowiedni czas, by przystąpić do programu partnerskiego YouTube. Dołączenie do programu partnerskiego oznacza możliwość wyświetlania reklam przy filmach wideo w zamian za ściśle uzgodnione wynagrodzenie. Przystąpienie do wyżej wymienionego programu to możliwość otrzymania nie tylko korzyści finansowych, które można z niego czerpać ale i pojawienie się dodatkowych funkcji, jak na przykład: poszerzone narzędzia youtube czy zmiana wyglądu kanału. Przystąpienie do programu to także nowe obowiązki dla twórców filmów. Teraz mobilizacja do działania powinna być jeszcze większa. Program partnerski zobowiązuje jego członków do systematycznej, konsekwentnej i regularnej pracy. Wskazany jest stały poziom odbiorów (pożądane jest oczywiście, by liczba ich z dnia na dzień wzrastała), dobra jakość dodawanych filmików oraz sensowne i ciekawe tematy. Gdy aktywność prowadzącego kanał spada, zmniejsza się liczba subskrybujących go. Również, gdy poziom filmików jest nierozwojowy, może to prowadzić do wyłączenia autora z programu partnerskiego. Obecnie do programu partnerskiego mogą się przyłączyć kanały, które cieszą się ponad 10-tysięczną liczbą wyświetleń. Liczba ta wydaje się nieosiągalna? Zapewniam, że autor kreatywnego kanału jest w stanie zdobyć taki wynik nawet w kilkadziesiąt godzin.

Reklama

Przyłączając się do programu partnerskiego decydujemy się na różnorodne formy reklamy. Nie oznacza to od razu, iż autor kanału jest nimi bezlitośnie zasypywany. Do popularnych reklam na youtube zaliczamy między innymi:

1. Reklama na pasku. To dość rzadka forma reklamy. Czasem dobre hasło reklamowe to klucz do sukcesu, jednak taka forma reklamy np. produktu nie zawsze okazuje się skuteczna.

2. Pre-roll. Te reklamy zna każdy. Trwają od kilku do kilkunastu sekund. Najczęściej ukazują się odbiorcy przed rozpoczęciem pliku wideo.Czasem po kilku sekundach można je zatrzymać. Jednak czy skutecznie zwracają uwagę na reklamowy produkt? Myślę, że tak.

3. Reklamy wizualne. Widnieją w prawym górnym rogu ekranu. Przez ich wielkość bywają niezauważalne.

Reklamy te pojawiają się w filmach, które dodają autorzy. Najczęściej trwają kilka sekund. W zamian za to autorom jest wypłacane wynagrodzenie.

Inne źródła dochodu

Dochód z programu partnerskiego to jeden ze sposobów zarabiana na youtube. Oczywiście, nie jedyny. Jak zarabiać na youtube jeszcze inaczej? Autorzy filmów wideo mogą ponadto nawiązywać współpracę z twórcami różnorodnych marek, co będzie pozwalało im na umieszczenie ich produktów w filmach. To ostatnio dość popularny sposób na reklamowanie (określane lokowaniem) produktów w prosty i naturalny sposób. Zdecydowanie chętniej zaufamy blogerce, która pokazuje wady i zalety np. tuszu, szamponu czy balsamu do ciała niż wściekle krzyczącej dotrzeć do większej liczba odbiorców, a osoby je prezentujące otrzymują za to stosowne i często „niemałe” wynagrodzenie.

Lokowanie produktu

Youtuberzy cieszący się ogromną popularnością w sieci mogą liczyć na kontrakty reklamowe. Właściciele produktów często sami zgłaszają się do nich, by w swoich filmach lokowali produkt lub wręcz go reklamowali. Produkt ten zazwyczaj przedstawiony jest w bardzo naturalny sposób (blogerka podczas monologu napije się określonego napoju lub niepozornie pokaże szczotkę do włosów). Czasem youtuber przez kilka miesięcy testuje produkt, by opowiedzieć o nim swoich fanom. Osoba lubiana i zaufana w sieci przez rzeszę fanów jest w stanie zachęcić tłum do danej rzeczy. Czasami zdarza się, że tusz pokazany przez blogerkę w swoim kanale, na drugi dzień jest wykupiony ze wszystkich drogerii w całej Polsce.

Współpraca z firmami
Trzeci sposób na otrzymanie dodatkowych dochodów, który umożliwia swoim użytkownikom youtube to nawiązanie współpracy z firmami, które stają się „sponsorami” kolejnych filmów youtubera.
Youtuberom, którzy cieszą się milionową popularnością, firmy proponują środki na nakręcenie kolejnego odcinka, tylko po ty, by ich nazwa pojawiła się w nim i została dostrzeżona przez szeroką publiczność. Marka, która zostaje powiązana z idolem np. nastolatek zdecydowanie zyskuje na popularności.

Własny kanał = własna marka

Youtuberzy, którzy zyskali już wielką popularność w sieci, posiadają codziennie wiele odsłoń oraz z dnia na dzień przybywa im subskrybentów. W ten sposób stają się marką samą w sobie. Za tym również idą dodatkowe środki pieniężne. Autorzy kanałów kulinarnych, często wydają własne książki kucharskie, a prowadzony przez nich kanał to doskonałe miejsce do ich sprzedaży. Podobnie dzieje się z youtuberkami modowymi, które sprzedają w ten sposób swoje ubrania. Youtuberzy stają się idolami wśród młodych ludzi, dlatego też ci chętnie kupują rzeczy powiązane z nimi. Popularni youtuberzy stają się celebrytami, którzy wychodzą poza ekran komputera. Można spotkać ich w reklamach lub programach telewizyjnych. Stają się rozpoznawali, otrzymują z wielu innych źródeł propozycje współpracy. Youtube staje się w ten sposób przepustka do nowych możliwości.

Wsparcie

Zdarza się tak, że youtuberzy posiadający wyjątkowe pasje zwracają się do swoich słuchaczy po wsparcie finansowe na realizację marzeń. To słuszna inicjatywa. Przykłady niektórych youtuberów pokazują, że dzięki takiej pomocy mogli zdobyć wymarzone szczyty gór, wyjechać w wyjątkowe miejsce, czy zrealizować inne marzenie. To wszystko relacjonują rzetelnie na youtube. Takie wsparcie finansowe to często transakcja wiązana. Osoby oglądające swoich ulubionych autorów, pomagając w realizacji marzeń np. wyprawy dookoła świata – mają wpływ na treści, które będą przez najbliższy czas oglądać.

To również bardzo dobry sposób na wsparcie różnorodnych akcji charytatywnych. Wielu youtuberów korzystając ze swojej popularności udostępnia w swoich filmikach prośbę o wsparcie finansowe na wybrany cel związany z akcją społeczną.

Ile można zarobić na youtube?

To chyba interesuje każdego. Nie dowiemy się tej informacji od youtuberów, gdyż ci niechętnie dzielą się publicznie informacjami o swoich zarobkach. Za granicą youtuberzy zarabiają zdecydowanie więcej niż w Polsce. W USA youtuberzy otrzymują wynagrodzenie od ilości wyświetleń. Przy 100 tys. wyświetleniach, youtuber może otrzymać wynagrodzenie w kwocie około 50 dolarów. I nie ma tu znaczenia, czy film wideo wyświetli reklamę.

Polscy youtuberzy mogą liczyć na zarobki w wysokości około 2 tys. zł za przyłączenie ich do programu partnerskiego i reklam, które zostaną przypisane. Z kolei, przy lokowanych produktach i reklamie sławnych marek kwoty są już o wiele wyższa. Popularni youtuberzy za promowanie produktu mogą wynegocjować wynagrodzenie nawet w wysokości od 10 do 100 tys. złotych. Tu należy wspomnieć, że cały czas dobra passa youtuberów trwa. Marki zdają sobie sprawę z ich popularności i działania na społeczeństwo, dlatego tak bardzo zależy im na promowaniu produktów właśnie przez nich.

Czy samym youtubem człowiek żyje?

Pewnie początkujące osobowości w sieci nie są w stanie traktować youtuba jako jedyne źródło dochodu. Często godzą pracę z kręceniem filmów. Jednak, gdy pojawia się coraz większa liczba fanów, a za tym konkretne propozycje współpracy, youtuberzy rezygnują z pracy na etacie i poświęcają się całkowicie tylko temu zajęciu. Średnio popularny youtuber zapewne jest w stanie utrzymać się za wynagrodzenia z reklam i współpracy z innymi firmami. Przy ustanowieniu youtuba jako jedynego źródła dochodu należy jednak być ostrożnym. Trzeba dokładnie przemyśleć, czy nasz pomysł jest na tyle oryginalny, by przetrwać w gąszczu internetowych plików?

Inspiracje do działania

Aktualnie w sieci można spotkać się z wieloma ogłoszeniami youtuberów, którzy organizują profesjonalne szkolenia skierowane, dla każdego kto chce rozpocząć swoje działania z tworzeniem własnych kanałów. Kursanci mogą się na nich nauczyć między innymi: jak optymalizować i pozycjonować filmy, aby dotarły do jak największej liczy odbiorców, jakie istnieją narzędzia marketingowe do promowania własnych filmów, jakie są nowoczesne programy do tworzenia plików wideo, czy jak zarabiać na youtube czyli choćby jak włączyć reklamy na youtube. Takie szkolenia uczą motywacji do działania oraz szeregu różnorodnych trików, by pozyskać i utrzymać widza na dłużej. Dodatkowo, prowadzący to osoby, którzy sami odnieśli sukces na youtube, mają rzeszę obserwujących oraz posiadają systematyczne, atrakcyjne zarobki. Dla osób biorących udział w szkoleniu są wiarygodni, w tym co mówią. Ich wiedza i doświadczenie mogą stanowić cenne wskazówki dla przyszłych youtuberów. Cena takich kursów ta kwota z rzędu kilkudziesięciu złotych. Osoby początkująca po takim kursie mogą czuć się bardziej pewnie poczynając pierwsze kroki na youtube.

Warto

Czy zarabianie na youtube jest możliwe? Każdy, kto dobrnął do tego momentu, stanowczo odpowie, że tak. I jest na to kilka sposobów. Należy jednak pamiętać, iż atrakcyjne wynagrodzenie nie przyjdzie łatwo. Początkujących youtuberów czeka długa, rzetelna i żmudna praca, by stworzyć coś wyjątkowego i charakterystycznego tylko dla niego. Należy także pamiętać, że youtuber powinien posiadać określone cechy, które towarzyszą mu na każdym etapie działania w sieci. Systematyczność, pomysłowość i rozwój mogą zapewnić kilkaset subskrybentów, którzy chętnie będą powracać. Youtube posiada wiele możliwości. Warto je poznać i wykorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here