Własna firma w UK

Pierwsze kroki w biznesie mogą być trudne i skomplikowane, szczególnie dla osób, które nie mają jeszcze żadnego doświadczenia związanego z prowadzeniem własnej działalności. Ważne jest jednak pamiętanie, że osiągnięcie sukcesu nie jest kwestią jednej dobrej decyzji, a raczej ciągłości i stabilności działania, która gwarantuje stały rozwój i wypracowanie dla siebie solidnej pozycji w branży. Warto więc już na samym początku swojej drogi zadbać o to, by ewentualne potknięcia lub niespodziewane sytuacje losowe nie zagroziły temu, co już osiągnęliśmy. Jak to jednak zrobić?

Planuj swoje działania z wyprzedzeniem

Oczywiście najlepszym sposobem na zapewnienie swojej firmie ochrony jest unikanie ryzyka – pomocne jest tutaj planowanie. Dobry plan biznesowy pozwala na wytyczenie szlaku rozwoju, który doprowadzi nas do obranego celu, niezależnie od tego, czy jest nim zdobycie konkretnej liczby klientów, osiągnięcie przychodów na określonym poziomie czy rozbudowanie oferty o wybraną liczbę produktów. Niestety planowanie nie zawsze jest wystarczające, ponieważ wpływ na naszą działalność mają nie tylko nasze decyzje, ale również wiele czynników zewnętrznych wynikających z trendów rynkowych oraz stale zmieniających się oczekiwań konsumentów. Jedynym co pozwala nam na ograniczenie strat, jest w takiej sytuacji ciągłe monitorowanie tych zmian i dostosowywanie do nich naszej oferty. Konieczność myślenia przyszłościowego w połączeniu z jednoczesnym reagowaniem na bieżące potrzeby może wydawać się sprzeczna – w rzeczywistości nie jest jednak aż tak wymagającym zadaniem. Wystarczy, że tworząc swoje plany, szczególnie te długoterminowe, pozostawimy sobie margines błędu, który pozwoli nam skorygować wcześniejsze założenia, jeśli okażą się nieadekwatne.

Poznaj swoje prawa i obowiązki

Jednak biznes to nie tylko szansa na rozwój, zarabianie pieniędzy i bycie swoim własnym szefem, to również obowiązki, jakim stawić czoło musi każdy przedsiębiorca. Zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii jest o tyle korzystne, że brytyjskie prawo znane jest na całym świecie jako bardzo przejrzyste i sprzyjające właśnie przedsiębiorcom – nie musimy martwić się więc wymagającym i skomplikowanym procesem rejestracji czy ogromną ilością formalności. Nie znaczy to jednak, że do założenia firmy możemy podejść bez wcześniejszego przygotowania – posiadanie informacji z zakresu prawa pracy, podatków oraz obowiązków, ale też praw związanych z prowadzeniem własnej działalności, jest nie tylko wielkim ułatwieniem, ale też absolutną podstawą, dla każdej osoby, której zależy na stabilnym rozwoju firmy bez zbędnych komplikacji. Wśród kwestii, którymi warto się zainteresować są na przykład:

  • ubezpieczenie: w określonych przypadkach (m.in. kiedy zatrudniamy pracowników) wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej stanie się dla nas wymogiem prawnym. Jednak z powodu ochrony, jaką zapewnia naszym finansom taka polisa, dobrym rozwiązaniem może być zainwestowanie we właściwą ochronę nawet, wtedy gdy nie jest ona wymagana. Warto więc rozważyć czy na przykład ubezpieczenie OC firmy lub też ubezpieczenie na wypadek popełnienia błędu w ramach obowiązków służbowych nie będzie dla nas korzystne.
  • podatki: kwestia rozliczenia podatków wygląda zupełnie inaczej w przypadku osób zatrudnionych, osób samozatrudnionych czy osób prowadzących działalność gospodarczą w ramach spółki LTD. Warto więc rozeznać się w temacie obowiązujących nas terminów oraz sposobu składania zeznania podatkowego w naszym przypadku.

Wiedza na temat ewentualnych zagrożeń i problemów, jakie możemy napotkać na naszej drodze pozwala przygotować się na ich wystąpienie z wyprzedzeniem – w najlepszych przypadkach pozwala zupełnie ich uniknąć, w najgorszych niweluje przynajmniej stres, który wywołałyby nagłe i nieprzewidziane komplikacje. O kwestię bezpieczeństwa i stabilności biznesu warto więc zadbać jak najwcześniej – szczególnie w sytuacji, w której takich zdarzeń się nie spodziewamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here