Warto wiedzieć, że proces produkcyjny musi bardzo sprawnie działać, by był efektywny. W celu osiągnięcia bezproblemowej i praktycznie nieprzerwanej pracy konieczne jest wykrycie błędu lub awarii w możliwie najkrótszym czasie. Możliwości takie daje przedsiębiorstwu system andon.
Czym dokładnie jest system andon?
System Andon zapoczątkował znany japoński koncern motoryzacyjny Toyota. Ponadto warto wiedzieć, że omawiany system jest częścią składową Lean Production.
Nie wszyscy oczywiście zdają sobie sprawę, że słowo andon po przetłumaczeniu z języka japońskiego oznacza sygnalizator. Najważniejszym celem wykorzystywania tego systemu jest doprowadzenie do sytuacji, że operator ma możliwość błyskawicznego poinformowania o ewentualnym błędzie. Wynika to bowiem z odpowiedniej zgodności działań ze standardami pracy, które zostały wyznaczone przez dane przedsiębiorstwo.
Jak działa system andon?
System andon umożliwia wizualną komunikację przy wykorzystaniu odpowiednich sygnałów świetlnych. Najbardziej istotną składową całego systemu będzie tablica informacyjna, na której pracownik będzie miał możliwość za pomocą muzyki, sygnałów świetlnych czy różnego rodzaju tonów wyznaczyć miejsce, w którym zaistniała nieprawidłowość. W ten sposób można w prosty sposób zatrzymać dany proces produkcyjny, gdy dojdzie do wystąpienia defektu. System andon nie tylko i wyłącznie bardzo dokładnie wskazuje miejsce, w którym wystąpił alert, ale również może doprowadzić do szczegółowego opisu sytuacji, w której wystąpiła nieprawidłowość.
Jakie są korzyści z użytkowania systemu?
Wykorzystywanie przez przedsiębiorstwo systemu andon umożliwia nie tylko n bardzo szybkie, ale również skuteczne reagowanie na powstałe defekty czy błędy. W ten prosty sposób materiały produkcyjne są zdecydowanie efektywniej stosowane. Atutem omawianego systemu jest również fakt, że dochodzi do zdecydowanego ograniczenia kosztów eliminowanych uszkodzonych oraz wadliwych produktów czy wyrobów.
W celu uniknięcia przestojów rekomendowane jest zmodyfikowanie systemu polegające na podzieleniu danej linii produkcyjnej na kolejne segmenty z buforami. Zastosowanie przez przedsiębiorstwo takiego rozwiązania umożliwia na dalszą pracę linii produkcyjnej do momentu, gdy ostatecznie zostanie przeniesiony element z defektem.
Wykorzystywanie przez firmę systemu andon umożliwia zarówno bardzo efektywną produkcję, jak i gwarantuje zdecydowanie wyższe zyski w porównaniu z brakiem stosowania andon. Z kolei bardzo krótki czas rejestrowania nieprawidłowości umożliwia na znacznie szybsze odnalezienie przyczyny i skuteczniejszą produkcję.