Ekran projekcyjny na wyposażeniu szkoły – poradnik zakupowy

0
672

Ekrany projekcyjne to urządzenia o uniwersalnym zastosowaniu. Stosowane są w szkołach, uczelniach, pomieszczeniach konferencyjnych oraz licznych innych miejscach, gdzie pojawia się potrzeba wyświetlania treści wizualnych przed dużą liczbą odbiorców. Nadają się idealnie do wykorzystania w czasie zajęć teoretycznych i praktycznych, warsztatów, seminariów, ćwiczeń projektowych. Poniżej udzielamy porad skierowanych do osób kupujących ekran projekcyjny do szkoły. Podpowiadamy – na jakie parametry zwracać uwagę w czasie zakupu oraz po czym rozpoznać ekran użyteczny i wysokiej klasy, od jego mniej wartościowych odpowiedników.

Jak wybrać ekran projekcyjny do szkoły? Najważniejsze parametry i funkcje

Wybierając ekran projekcyjny do szkoły należy kierować się nieco innymi względami, niż w czasie wyboru urządzenia stosowanego w czasie konferencji lub w kinie domowym. Kluczowe są parametry fizyczne dostępnych urządzeń oraz dostępne funkcje związane z ich funkcjonowaniem. Zacznijmy od tych najważniejszych i najbardziej podstawowych – czyli od samego rozmiaru dostępnych ekranów.

Najpopularniejszymi formatami ekranów stosowanymi w szkole są 1:1 oraz 16:10 lub 4:3. Oba mają swoje zalety jak i wady. Ekran 1:1 pozwala na wyświetlanie niemal wszystkich rodzajów treści – animowanych, fotografii, filmów edukacyjnych, a także dużej liczby treści pisanych. Ekrany 16:10 lub 4:3 – czyli ekrany o proporcjach kinowych – również nadają się do celów edukacyjnych. Ich powierzchnia wyświetlania jest większa, co w niektórych sytuacjach może ułatwiać pracę z dużą liczbą uczniów.

Rozmiary dostępnych ekranów tworzą bardzo rozbudowane kryterium. Najmniejsze ekrany o formacie 1:1 mają krawędź o długości zaledwie 175 cm. Ekrany największe to te o proporcjach 16:9 lub 4:3 – 500×281 cm.

Ponieważ ekrany projekcyjnej to urządzenia o dużej powierzchni, należy odpowiednio wpasować je w przestrzeń sali lekcyjnej, w której będą używane. Za najwygodniejsze pod tym względem uchodzą ekrany kasetowe, które można swobodnie rozwijać gdy są potrzebne, oraz zwijać po zakończeniu pracy. Dzięki temu nie zajmują one zbyt wiele miejsca i mogą być z łatwością montowane w niemal każdym dowolnym miejscu.  

Najważniejsze funkcje w ekranach projekcyjnych

Wybierając ekran projekcyjny do szkoły, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry fizyczne, ale również na dodatkowe funkcje, które mogą zwiększyć jego przydatność. Ważny jest sposób uruchamiania ekranu – czyli jego rozwijania. Niektóre ekrany wyposażone są w elektryczne mechanizmy rozwijające, inne w mechanizmy obsługiwane ręcznie – na przykład płynnie pracującą korbę. Ponadto, niektóre ekrany mogą dodatkowo posiadać system hamowania, zapewniający ich cichą pracę w czasie rozkładania i zwijania.

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj obudowy kasetowej oraz na materiał, z których wykonano ramowanie w danym ekranie. Solidnie wykonana, stabilna kaseta gwarantuje, że ekran nie będzie drgał w czasie wyświetlania treści wizualnych. Nawet pod wpływem wibrującego silnika lub innych fizycznych oddziaływań, ekran pozostaje nieruchomy i stabilny, cały czas gwarantując najwyższą jakość wyświetlanych treści.

Wszystkim zainteresowanych pragniemy odesłać do oferty AVpoint, w której znajdują się ekrany projekcyjne przystosowane do wykorzystania w szkołach. Sprawdź te ekrany do szkół już teraz, zaglądając na stronę internetową sklepu AVpoint.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here