Kreatywne wykorzystanie oświetlenia w fotografii

Oświetlenie w fotografii odgrywa ważną rolę. Kreatywna manipulacja światłem może dodawać nawet zdjęciom emocji, głębi czy dramatyzmu. W poniższym artykule podpowiemy, jak wykorzystać zestaw lamp studyjnych, które podniosą jakość wykonanych fotografii. Omówimy także fotografię bezcieniową.

Fotografia bezcieniowa – co to takiego?

Fotografia bezcieniowa opiera się na wyeliminowaniu cieni, odbić, jak również ciemnych i białych plam na zdjęciach. Spotkać się można z nią przede wszystkim w przypadku fotografii produktowej. Z jakich względów? Z uwagi na fakt, że towar na aukcjach, stronach internetowych albo w katalogach może zostać zaprezentowany w profesjonalny, szczegółowy oraz estetyczny sposób.

Niestety sporo produktów odbija światło, przede wszystkim tych o metalowej oraz jasnej powierzchni. Przez co ich cechy są trudne do wyeksponowania bez właściwej techniki oraz akcesoriów. Z pomocą przychodzą nam stoły i namioty bezcieniowe, gładkie tło czy dobry aparat.

Odpowiednie lampy studyjne

Do oświetlenia w fotografii zwykle używane są studyjne lampy błyskowe. Szczególnie takie o sporej mocy, gdyż pozwalają one na uzyskanie odpowiednio jasnej sceny. Na rynku znaleźć też można produkty ze wbudowaną listwą LED. Są one niewielkich rozmiarów i stanowią idealne rozwiązanie dla osób poszukujących kompaktowych rozwiązań.

Poza tym zalecane są wspomniane już wyżej modele mające dodatkowe tło. Chociaż większość z produktów wygląda najlepiej na białym tle, to w przypadku wybranych towarów (na przykład luksusowych) albo sesjach tematycznych (walentynkowych, gwiazdkowych) warto wykorzystać inną barwę.

Blenda fotograficzna

Oświetlenie w fotografii może również zostać kreatywnie wykorzystane dzięki blendzie fotograficznej. Odbija ona światło w kierunku fotografowanych obiektów w taki sposób, aby możliwe stało się uzyskanie poprawnej ich ekspozycji.

Różnica pomiędzy ekranem czy panelem odblaskowym a blendą związana jest z ich konstrukcją. Panele standardowe odbijające światło wymagają właściwych stelaży albo uchwytów. W wypadku blendy stelaż stanowi jej integralny element.

Metalowa elastyczna taśma umieszczona dookoła blendy pozwala na jej składanie na okres transportu albo przechowywania i napina odblaskową płaszczyznę, kiedy już ją rozłożymy. To takie rozwiązanie, które potrafi ujawnić geniusz skryty w prostocie.

Blenda fotograficzna może mieć różne wymiary i kształty, ale zasadniczo wszystkie składają się w identyczny sposób. Trzeba złapać za przeciwległe krawędzie i wykręcając je w przeciwnym kierunku zbliżać do środka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here