Zarządzanie łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Dynamiczny łańcuch dostaw okazuje się niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na sukces produkcji. Bez regularnego zaopatrzenia powstają opóźnienia, a to z kolei wpływa na różne aspekty działalności – wydajność, zaufanie konsumentów, a w efekcie realizację wyznaczonych celów. W ich osiągnięciu pomoże system ERP dla produkcji, który pozwala na sprawne i skuteczne zarządzanie, dzięki szeregowi intuicyjnych oraz zintegrowanych ze sobą aplikacji.

Integracja działów, informacji oraz działań

Skuteczna komunikacja, a tym samym także sprawny przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami okazuje się kluczem do przejrzystego łańcucha dostaw. Dzięki ERP pracownicy na bieżąco mogą uzyskiwać informacje, których potrzebują, a to z kolei wpływa na ekonomiczne planowanie potrzeb materiałowych i lepsze gospodarowanie czasem. System umożliwia dostęp do informacji o stanach magazynowych, zaplanowanych działaniach czy ilości aktualnie produkowanych przedmiotów. Co najważniejsze, pracownicy mogą opierać się na najbardziej aktualnych danych, a nie tych uśrednionych czy prognozowanych. ERP ułatwia także przepływ wiadomości zarówno wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i komunikację zewnętrzną – z partnerami handlowymi, dostawcami czy firmami transportowymi. Dzięki temu przedsiębiorca oraz jego współpracownicy mogą szybko działać i lepiej monitorować zasoby.

Optymalizacja produkcji na najwyższym poziomie

Automatyzacja procesów pozwala zwiększyć produktywność danej firmy – usprawnić dostawy, monitorować wykorzystanie zapasów oraz koszty. W przypadku systemu ERP niemal każde działanie może zostać zautomatyzowane i zoptymalizowane. Oprogramowanie umożliwia między innymi samoczynne zatwierdzanie zapasów oraz księgowanie przyjęć, a także kontrolowanie wydawania towarów na podstawie skutecznych, spersonalizowanych algorytmów. Niezwykle przydatnym narzędziem okazuje się na przykład kryterium daty przydatności do spożycia danego towaru. Funkcje systemu umożliwiają wybranie do wysyłki w pierwszej kolejności przedmiotów, których termin trwałości jest krótszy i tym samym zminimalizowanie ryzyka narażenia przedsiębiorstwa na straty. Uwzględniony może zostać także poziom jego sprzedaży czy wykorzystania w danej lokalizacji.

Dzięki zintegrowanemu systemowi ERP możliwa jest skuteczna optymalizacja zapasów – kontrolowanie łańcucha dostaw na każdym etapie i odkrywanie na bieżąco obszarów, na których można zastosować oszczędności. Co ważne, można go dostosować do własnego zapotrzebowania dzięki szeregowi dodatkowych funkcjonalności oraz ułatwień, a następnie wykorzystać je do zwiększenia efektywności produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here