Bitcoin to jedna z najpopularniejszych kryptowalut. Liczba inwestorów decydująca się na jej zakup wciąż rośnie. Osoby początkujące w świecie kryptowalut mogą mieć problem, aby wszystko szybko zrozumieć. Dlatego w poniższym artykule postaramy się wyjaśnić najważniejsze pojęcia.

Zacząć należy od tego czym właściwie jest bitcoin. Jest to jedna z walut wirtualnych. Często nazywana także kryptowalutą. Przedrostek krypto bierze się z funkcji kryptograficznych, czyli sposobu szyfrowania bitcoinów. Jest to całkowicie legalny środek płatniczy obowiązujący na całym świecie.

Obrót bitcoinem różni się nieco od obrotu tradycyjnymi walutami. W przypadku walut tradycyjnych, takich jak np. złotówka, w przypadku przelewu zawsze obecny jest pośrednik. Jest nim po prostu bank. Chcąc przelać komuś środki pieniężne zawsze musimy skorzystać z pośrednika jakim jest bank. W przypadku bitcoina wszelkie operacje odbywają się bez pośrednika. Środki finansowe przelewane są bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy.

Sposoby kopania bitcoinów

Interesując się tematem kryptowalut często można spotkać się z takim pojęciem jak kopanie bitcoina. Na czym polega kopanie bitcoina? Każdy użytkownik, który użycza mocy obliczeniowej swoich komputerów otrzymuje w zamian bitcoiny. Procesy związane z potwierdzaniem i zabezpieczeniem operacji określa się właśnie mianem kopania bitcoina. Można użyć tu takiego porównania. Użytkownik użyczający mocy obliczeniowej swojego komputera jest górnikiem, natomiast sam komputer to koparka.

Wszystkie komputery, których moc obliczeniowa jest wykorzystywana, są ze sobą połączone. Zawsze istnieje zatem możliwość podłączenia się do tej sieci. Za kopanie użytkownicy, jak wspomniano, otrzymują nagrodę w postaci bitcoinów.

Temat bitcoina pojawił się w 2008 roku. Wówczas opublikowany został dokument Bitcoin P2P e-cash paper. Dokument ten dokładnie wyjaśniał koncepcję bitcoina, tłumaczył jest jest i jak ma działać cały ten system. Natomiast w 2009 roku wygenerowany został pierwszy blok informacji i ten rok uważa się za początek bitcoina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here