rozwiązania marketingowe

Trudno o lepszy czas dla tytułowego zagadnienia niż pandemia. Tradycyjne formy walki o klienta w wielu branżach zostały zepchnięte na dalszy plan i nawet najwięksi sceptycy zostali postawieni przed wyborem – działanie przez sieć albo koniec działania. Jednak Sieć nie jest już tym samym, co kilkanaście lat temu. Jest zatłoczona i każdy chce tam coś sprzedać, nie brak dużych graczy i monopolistów. Do tego trzeba podążać za błyskawicznie zmieniającymi się trendami i wymaganiami, jakie stawiają użytkownicy i wyszukiwarki. Klient Internetowy jest niecierpliwy i wymagający. Należy więc działać kompleksowo i na wielu frontach jednocześnie. Dowiedz się, jak pozyskiwać klientów przez Internet!

Zbuduj porządną stronę

To podstawa do reszty działań. To wirtualny odpowiednik Twojego salonu lub biura. Nowoczesna strona internetowa musi być uporządkowana, stabilna i estetyczna. Poruszanie się po niej powinno być intuicyjne, a treści napisane poprawnie i zachęcająco. To nie tylko reklamówka, ale miejsce, gdzie potencjalny klient może się dowiedzieć ciekawych rzeczy, poznać Ciebie i Twoje produkty lub usługi. Strona musi być zoptymalizowana pod kątem Google (SEO), aby pojawiać się wysoko na listach wyników wyszukiwania. To podstawowy sposób pozyskiwania klientów. Pomocny będzie w tym też aspekt omówiony w następnym akapicie. A, no i nie zapomnij, że musi działać perfekcyjnie na każdym urządzeniu, a przede wszystkim na telefonach!

Prowadź wartościowego bloga

Jak pozyskiwać klientów przez Internet? Przyciągnij ich informacją. Poradniki, zestawienia, recenzje i wszelka publicystyka związana z Twoją branżą to najlepszy sposób, aby zainteresować potencjalnych nabywców. Umieszczając (tylko nie za dużo!) odnośniki do nich we wpisach blogowych, naturalnie pokazujesz możliwości zakupu. W połączeniu z dobrą stroną, po której łatwo się poruszać, sprawiasz, że użytkownicy pozostają na witrynie przez dłuższy czas i zapamiętują markę, a nawet budują do niej stosunek.

Pokazuj nie tylko produkty, ale też ludzi i procesy

Twoja firma i jej działanie są o wiele ciekawsze, niż Ci się wydaje. Nawiąż z klientami bezpośredni kontakt przy pomocy mediów społecznościowych. To proste, choć wymaga pewnego obycia i konsekwencji. Nie próbuj na siłę się dostosowywać. Ludzie lubią naturalność i autentyczne zachowania. Pokaż, dlaczego Twoje produkty są wyjątkowe, jak wygląda Twoja praca i co odróżnia Cię od konkurencji. Celem jest, sytuacja, w której ludzie rozpowszechniają Twoje materiały, dzięki czemu docierają one do nowych klientów i ukazują Twoją firmę od najlepszej strony. Dlatego ważna jest komunikacja w obie strony. Pokaż, że słuchasz i uwzględniasz to, czego oczekują użytkownicy. Warto też chwalić się opiniami, co pomaga budować zaufanie.

Dowiedz się, jak pozyskiwać klientów przez Internet od nich samych

Pytaj, co ich przyciągnęło i co zachęciłoby ich bardziej. Dobrze jest poznać różne punkty widzenia, aby zapewnić najlepsze usługi, a przede wszystkim wiedzieć, gdzie znaleźć klientów. Dlatego dobrze jest przeglądać różnego rodzaju fora internetowe, grupy na Facebooku i zadawać pytania. Rozmowa z nimi pozwoli także na poprawienie jakości strony oraz pomoże w działaniach SEO.

Bądź obecny/obecna w branżowych serwisach

Staraj się, aby informacje o Tobie było łatwo znaleźć na portalach związanych z Twoją działalnością, najlepiej z linkami do strony. Wszelkiego rodzaju blogi, encyklopedie czy profile influencerów pozwalają dotrzeć do zupełnie nowych klientów. Nie zapominaj też o serwisach ogłoszeniowych. OLX, Allegro i inne podobne strony to często pierwsze miejsce, gdzie ludzie szukają konkretnych produktów i usług. Podobnie ma się rzecz z grupami na FB. Pamiętaj tylko, aby umieszczać ogłoszenia w przeznaczonych do tego działach i z odpowiednimi nazwami. Chyba nie chcesz stać się spamerem?!

Reklamuj się!

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pozyskiwać klientów przez Internet bez wydawania ani grosza, to raczej się rozczarujesz. Nawet poprzednie działania wymagają sporo cennego czasu, a niejednokrotnie pomocy specjalistów od e-commerce i SEO. To wszystko nie zacznie działać z dnia na dzień, a nawet po jakimś czasie wyniki mogą być nie wystarczające. Aby być skutecznym w Sieci, należy inwestować zarówno w ruch organiczny (naturalny), jak i płatny. Reklamy w mediach społecznościowych i Google to pewny sposób pozyskania nowych klientów. Warto też pomyśleć o artykułach sponsorowanych i banerach na popularnych stronach. Łącząc to z działaniami z poprzednich podpunktów oraz konsekwencją, osiągniesz sukces.

Działaj na podstawie analiz i planu, a nie przypuszczeń

Używaj narzędzi do mierzenia ruchu na stronie i jego źródeł. Nie istnieje jeden złoty sposób na to, jak pozyskiwać klientów przez Internet dla wszystkich firm. Należy monitorować dane i na bieżąco korygować strategię. Bardzo często wdraża się wiele różnych kampanii i działań równolegle, aby dotrzeć do różnych grup docelowych. Ucz się, poznawaj klientów i narzędzia. Nie bój się też korzystać z usług specjalistów. To naprawdę się opłaca!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here