Programy partnerskie są umowami współpracy oferowanymi przez firmy osobom aktywnym w Internecie. Wystarczy mieć konto na Insta / YouTube/ Facebooku lub prowadzić swój blog (o dowolnej tematyce), by skorzystać z możliwości współpracy i dodatkowego zarobku. Zazwyczaj firma nie wymaga nawet własnej działalności – wystarczy umowa, na podstawie której strony ustalają co jest do zrobienia, w jakim terminie i jak będzie to wynagradzane. Daje to blogerowi swobodę działania, a firmie zapewnia dostęp do osób potencjalnie zainteresowanych jej ofertą.
Czy są jakieś wymogi dla partnerów?
Konkretny zakres prac i obowiązków które ma wykonać bloger jest zapisany w umowie. Czasami firmy określają minimalne limity sprzedaży lub minimalną liczbę klientów jakich partner powinien przyciągnąć do sklepu w określonym czasie.
Bardzo często można również spotkać programy partnerskie otwarte, gdzie takich limitów nie ma, a wynik końcowy zależy od aktywności i umiejętności przekonywania followersów. Przed podpisaniem umowy warto jednak sprawdzić, czy naprawdę można liczyć na prowizję.
Skąd wiadomo, że program partnerski jest uczciwy?
To warto zweryfikować jeszcze przed podpisaniem umowy. Firma, która proponuje program partnerski, powinna być wiarygodna (jeżeli np. sprzedaje markowe rzeczy powinna być dystrybutorem danej marki). Koniecznie trzeba też sprawdzić jak długo program partnerski jest obecny na rynku i ilu partnerów w nim działa.
Zasada jest prosta: im dłużej firma współpracuje w ten sposób z osobami prywatnymi i im więcej tych osób jest, tym mniejsza szansa na „przekręt”. Zamiast ryzykować lepiej skorzystać ze sprawdzonej już i wiarygodnej oferty.
Czy z programu partnerskiego można zrezygnować?
Zazwyczaj tak, bez większych problemów. Zasady rezygnacji, okres wypowiedzenia umowy i inne szczegóły jej rozwiązania są ustalone na etapie podpisywania dokumentów o współpracy. Wtedy warto je doprecyzować.
Jak to jest z tą prowizją?
Ustalenia dotyczące wypłaty prowizji zapisane są zazwyczaj w umowie o współpracy. Najczęściej firmy nie chcą wypłacać prowizji po każdym zakupie, bo jest to czasochłonne i wymaga robienia wielu przelewów.
Dlatego ustala się dłuższe okresy czasu, będące okresami rozliczeniowymi. Dla blogera oznacza to wypłatę prowizji raz na jakiś czas, np. raz w miesiącu lub raz na tydzień.
Czy łatwo jest zarobić na programie partnerskim?
Zdecydowanie tak! To wymarzony sposób na dodatkowy zarobek dla osób swobodnie komunikujących się w Internecie i mających dużo czytelników. Wystarczy jeden czy dwa artykuły by zainteresować ich wybranym produktem lub usługami.
Dyskretny product placement również potrafi zdziałać cuda. Efekty zależą tak naprawdę od kreatywności i aktywności partnera, ale ich osiągnięcie nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani szczególnych umiejętności. To praca dla każdego!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG.
Dowiedz się więcej o Core – program partnerski