Zarządzanie przedsiębiorstwem w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa kompletnie zmieniła świat. Tak naprawdę, trudno znaleźć jakąkolwiek dziedzinę życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego, której nie dotknęła obecna sytuacja. Nie można się jednak załamywać, ale starać sobie radzić z tą nową dla wszystkich rzeczywistością. Nie inaczej jest w przypadku funkcjonowania przedsiębiorstw. Jedne ucierpiały mniej, drugie bardziej, ale praktycznie każdej firmy dotyczy ten artykuł. Mnóstwo przedsiębiorców zadaje sobie pytanie – jak zarządzać w tych czasach? Co robić, a czego unikać? Jakie podejmować decyzje? O tym w dalszej części tekstu.

Jak zarządzać zdalnie?

Jest to bardzo istotne pytanie. Warto dobrze rozplanować poszczególne elementy, aby skupiać się na konkretach, a nie męczyć się np. z problemami natury technicznej. Zdalne zarządzanie odbywa się często w sposób internetowy – na odległość. Aktualnie istnieje mnóstwo różnych komunikatorów, za pomocą których bez problemów można porozumieć się ze sobą, a także przesłać sobie potrzebne pliki. Ważną kwestią jest dbanie o międzyludzkie relacje, bo jak doskonale wiadomo, czym lepsze relacje, tym lepszy, zgrany zespół, a co za tym idzie lepsze wyniki pracy. Polecane jest częste organizowanie takich spotkań przez Internet – z kamerką i z mikrofonami, aby właśnie ludzie mieli chociaż namiastkę atmosfery w pracy, której by doświadczali w tradycyjnych warunkach. Ponadto można nawet przeorganizować godziny pracy, bo akurat pod tym względem taki model daje więcej możliwości. Pracownicy powinni mieć również jasno określony plan, według którego mają działać w tych warunkach.

System ERP – co to jest i na czym polega?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) jest oprogramowaniem, dzięki któremu można szczegółowo planować zasoby przedsiębiorstwa. Co najlepsze, system ten jest zbudowany na jednej bazie danych. Oznacza to, że wszystkie elementy, typu finanse, raporty, plany dostaw, itd. znajdują się w jednym miejscu, co jest bardzo dużym ułatwieniem dla zarządzających. Korzyści tej technologii są niepodważalne. Zarządzanie firmą jest zdecydowanie prostsze i sprawniejsze. Nie ma potrzeby tracić zbędnego czasu, żeby zorientować się we wszystkich sekcjach. Tu wszystko jest łatwiejsze. Poszczególne elementy można dopasować do konkretnej firmy, co jest kolejną dogodnością. Nie trzeba się również martwić o bezpieczeństwo tego systemu. System ERP to naprawdę dobre rozwiązanie dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza w czasie pandemii. Swoim obszarem obejmuje wszystkie lub kluczowe obszary funkcjonowania firmy. Gospodarka magazynowa, proces wytwarzania oraz rozliczania to te kluczowe obszary bez których firma produkcyjna sobie nie poradzi.

Jak sobie radzić finansowo?

Tutaj warto zaznaczyć, że nie ma żadnego uniwersalnego rozwiązania. Na pewno istotne jest korzystanie z różnych programów wsparcia dla firm, aczkolwiek obecne nie są z pewnością wystarczające. Istotne jest, aby szukać oszczędności, ale robić to w taki sposób, aby nie obniżać jakości swoich usług oraz nie uszczuplać kadry pracowniczej. Być może ciekawą opcją jest szukanie nowych opcji oraz innych, dotąd niestosowanych rozwiązań, które polepszą sytuacje finansową firm w tym trudnym czasie.

Łańcuch dostaw w obliczu pandemii

Pandemia mocno storpedowała łańcuch dostaw wielu przedsiębiorstw. Jednym z kluczowych elementów jest przygotowanie konkretnego, wyjaśniającego planu, odpowiadającego na pytanie, co robić w sytuacji, gdy np. z powodu zamknięcia granic nie jest wykonalne dostarczenie produktów do danego kraju. Dobrym rozwiązaniem jest także podpisanie umów nie tylko z jedną firmą odpowiadającą za dostawy, żeby nie być zależnym tylko od jednego dostawcy. To z pewnością zapewni większe bezpieczeństwo, że towary zostaną dostarczane na czas, nawet gdy jedna firma nie będzie w stanie wykonać zlecenia. Niestety, warto wziąć pod uwagę, że koszty planowania zasobów przedsiębiorstw wzrosną, albo już teraz wzrosły.

Trzeba przetrwać!

Oby to hasło motywowało do dalszego, rozsądnego zarządzania. Pandemia wreszcie minie, nic nie trwa wiecznie. A teraz firmy powinny opracowywać i wdrażać plany pozwalające im przetrwać, aby doświadczyć lepszych czasów, które oby przyszły już za niedługo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here