kredyt kupiecki

Kredyt kupiecki jest rozwiązanie zarówno dla małych jak i średnich przedsiębiorstw, a w szczególności tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w biznesie. Będzie miał on rządowe zabezpieczenie. Związane jest to z efektem ustawy, która przeszła już przez Sejm i Senat, a teraz czeka na podpis prezydenta RP. O jakiej pomocy mowa? Chodzi tutaj o ustawę zabezpieczającą kredyty kupieckie dla przedsiębiorców. Została ona przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju. Jakie są jej zabezpieczenia? Kogo dotyczy? Przekonajmy się!  

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/kredyt-kupiecki-nowe-przepisy-ktore-je-zabezpiecza/ 

Ubezpieczenie i zabezpieczenie kredytu kupieckiego

Ustawa o wsparciu rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19 daje możliwość podjęcia przez rząd uchwały dotyczącej programu wsparcia rynku ubezpieczeń należności handlowych. Wiceminister Rozwoju Olga Semeniuk mówi:

,,JEDNYM Z KLUCZOWYCH WYZWAŃ, JAKIE STOJĄ PRZED POLSKIM RZĄDEM, JEST ZACHOWANIE PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ POLSKICH FIRM. JEDNOCZEŚNIE W OKRESIE PO LOCKDOWN’IE, MUSIMY PRZEDE WSZYSTKIM ZADBAĆ O TO, ABY OTOCZENIE BIZNESU BYŁO W POLSCE JAK NAJBARDZIEJ PRZYJAZNE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW. DLATEGO JUŻ DZISIAJ MUSIMY ZAPEWNIĆ POLSKIM FIRMOM NIE TYLE BEZPOŚREDNIE DOTACJE, CO SZANSE NA DALSZY DYNAMICZNY ROZWÓJ. REASEKURACJA KREDYTÓW KUPIECKICH JEST WŁAŚNIE TAKIM INSTRUMENTEM, KTÓRY POŚREDNIO STABILIZUJE RYNEK’’.

Kto będzie mógł skorzystać z programu wsparcia dla rynku ubezpieczeń należności handlowych?

Będą to cztery rodzaje podmiotów:

  • przedsiębiorcy, w tym osoby wykonujące działalność zawodową, prowadzący w Polsce sprzedaż towarów i usług z odroczonym terminem płatności (ok. 8 tys. firm),
  • polskich i zagraniczni kontrahenci dokonujący zakupu towarów i usług z odroczonym terminem płatności od przedsiębiorców z grupy pierwszej (ok. 200 tys. firm),
  • zakłady ubezpieczeń oferujące ubezpieczenia należności,
  • firmy faktoringowe/banki oferujące faktoring pełny.

Na czym polega ta propozycja?

Chodzi tutaj o kolejne rozwiązania, które tak jak Tarcza Antykryzysowa mają pomoc właścicielom firm w czasie epidemii COVID-19. Zakłady ubezpieczeniowe, które uprawnione są do ubezpieczenia kredytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dostaną możliwość scedowania, czyli zreasekurowanie części ryzyka na Skarb Państwa w zamian za przekazanie części swojej składki ubezpieczeniowej.

Dzięki temu komercyjni ubezpieczyciele należności ograniczą swoje ryzyko związane z możliwością wzrostu liczby oraz wartości wypłacanych odszkodowań w okresie pogorszenia sytuacji gospodarczej.

Reasekuracja ubezpieczeń należności handlowych – kiedy będzie możliwa?

Reasekuracja będzie uzależniona tak naprawdę od utrzymania przyznawanych przedsiębiorcom limitów kredytowych na poziomie zbliżonym do okresu sprzed wybuchu pandemii COVID-19 w naszym kraju. Zgodnie z ustawą, reasekuracja może ona dotyczyć krajowych i eksportowych należności handlowych podmiotów ubezpieczonych przez zakłady ubezpieczeń w czasie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 r.

Zobacz też: http://twojadrogasukcesu.pl/dla-kogo-korzystny-bedzie-podatek-liniowy/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here