Trudno sobie dzisiaj wyobrazić codzienność bez smartfona, pracę i naukę bez laptopa oraz podróż biznesową bez podręcznego tabletu. Żyjemy w erze urządzeń mobilnych, jesteśmy przyzwyczajeni do wygody i coraz większych udogodnień. Wymagamy więcej, ponieważ dostrzegamy duży potencjał zaawansowanej technologii. W smartfonach i laptopach nie znajdziemy już tylko edytora tekstu, listy kontaktów, komunikatorów i gier, ale też gazety w wersji elektronicznej, e-booki oraz pojedyncze artykuły na interesujące nas tematy.
Łatwy dostęp do bieżących informacji
Nieustannie dużą popularnością cieszy się gazeta codzienna, która jest źródłem informacji z kraju i ze świata. Gazeta w wersji elektronicznej zyskała nowe znaczenie, jest dzisiaj coraz bardziej doceniana, co jest efektem przytłaczająco dużej ilości treści w Internecie. Bardzo trudno jest „wyłowić” z morza informacji te, które są najważniejsze i godne naszej uwagi. W wersji online dostępna jest więc prasa ogólnoinformacyjna, gazeta codzienna i tygodniki ogólnopolskie i regionalne. W takiej formie każdego dnia bez wychodzenia z domu możemy poranną kawę „osłodzić” dużą porcją wiadomości i informacji, jesteśmy na bieżąco!
Prasa kobieca
Gala, Glamour, Avanti, Viva to tytuły gazet, które na ustach kobiet pojawiają się najczęściej. Prasa kobieca od lat cieszy się ogromną popularnością, panie czerpią z niej inspiracje modowe, porady dotyczące prowadzenia domu i wychowania dzieci. Znajdziemy w nich również ciekawe historie z życia wzięte, z których kobiety mogą wyciąga wnioski, wykorzystując je w swoim prywatnym i zawodowym życiu. Gazeta w wersji elektronicznej dla kobiet sprzedaje się wyjątkowo często. To tylko dowód na to, że prasa wciąż jest dla pań jedną z form rozrywki, nawet jeżeli współczesny świat oferuje ich znacznie więcej niż kiedyś.
Biznes i prawo
Podatki, kredyty, fundusze, regulacje prawne i własny biznes – o tym czytają ludzie w wieku od 25-40 lat. To grupa społeczeństwa, która w sposób szczególny interesuje się światem biznesu i prawa. Warunkuje to ich styl życia oraz etap w życiu, na jakim się znajdują – rozwój zawodowy i osobisty. Prasa z tej kategorii na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozwinęła. Na liście propozycji elektronicznych wydań na takich stronach, jak Prenumerata.ruch.com.pl, pojawiają się nowe pozycje. Wśród nich są: „Forbes”, „Press”, „Gazeta Przekrój Gospodarczy”, „Gazeta Bankowa” i „Fundusze Europejskie”. Gazeta w wersji elektronicznej zajmuje coraz więcej miejsca na dyskach komputerów i w pamięci smartfonów bankowców, właścicieli firm, przedsiębiorców i prawników.
Prasa zagraniczna
Przekonanie, że Polska jest krajem pozostającym kilka kroków za zachodnią Europą i Ameryką, wciąż jest aktualne. Szczególnie młodzi ludzie chcą czerpać z zagranicznego życia całymi garściami. Oglądają zagraniczne seriale, czytają książki autorów amerykańskich i angielskich, ale też sięgają po gazety redagowane w innych krajach. Gazeta w wersji elektronicznej w tym zakresie ma ogromny potencjał. Przykładem mogą być Traveler – National Geographic i Live Sound & Installation, miesięczniki, które w formie online sprzedają się w bardzo dużych nakładach. W kioskach czy sklepach nie zawsze są one dostępne, a poszukiwania kolejnego numeru to nierzadko popołudnie spędzone na wizycie w kilkunastu miejscach z prasą. A można tego w bardzo prosty sposób uniknąć.
Gazety były, są i będą, zmienia się jedynie ich forma. Wynika to z postępu i zmiany stylu życia człowieka. Chcąc utrzymać swoją wysoką pozycję i popularność, wydawcy powinni zrozumieć, że podążanie za duchem czasu jest konieczne.