Nowoczesne drzwi przesuwne - kto może z nich korzystać?

Drzwi przesuwne nie są nowym wynalazkiem, obecne są w budownictwie już od jakiegoś czasu. Stają się jednak coraz bardziej powszechne, zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, do których pasują znacznie lepiej niż tradycyjne i dużo cięższe drzwi osadzone w futrynach.

Sens istnienia drzwi przesuwnych

Konstrukcje takie, jak drzwi przesuwne bezramowe czy inne ich modele powstały w celu odchudzenia wnętrz o grube niekiedy futryny i kąt zamykania się skrzydeł. Stare typy drzwi wymagają sporo wnętrza wokół siebie, są przeważnie dwuskrzydłowe i dla największej wygody nie zastawia się ich sąsiedztwa żadnymi meblami z obu stron.

Drzwi przesuwne nie wymagają miejsca po bokach (standardowe modele) lub prawie w ogóle (modele wsuwane). Można więc pokusić się o ich montaż, dysponując niewielkim metrażem, czyli we wszelkich lokalach użytkowych lub też w mieszkaniach w blokach, gdzie przestrzeń bywa bardzo cenna.

Drzwi do zadań specjalnych

Oprócz standardowego wyposażenia sklepów, miłośnicy drzwi przesuwnych mają wiele możliwości zyskania modelu odpowiedniego do swoich wymagań. Jeśli nie znajdują niczego, co im pasuje, w zwykłej ofercie, mogą złożyć zapytanie o konkretne drzwi na zamówienie. Rodzi to sporo ciekawych opcji i bywa o wiele wygodniejsze, choć niestety droższe.

Zamówienie składa się zazwyczaj w sytuacji, gdy dostępne w ofercie drzwi przesuwne bezramowe bądź inne nie pasują do wymiarów wnętrza. Niekiedy trzeba zamontować drzwi w nietypowym miejscu, na przykład tam, gdzie sklepienie lub ściany mają jakieś pochyłości. Normalne drzwi nie miałyby racji bytu, przesuwne – prawie zawsze można jakoś wpasować.

Atrakcyjne i nietypowe

Chociaż zwiększająca się popularność drzwi przesuwnych sprawia, że nikogo już nie dziwi ich widok, nie brakuje osób zachwyconych delikatną i estetyczną konstrukcją. Wiele modeli prezentuje się naprawdę ładnie, zwłaszcza w połączeniu z nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzem.

Istnieje wiele możliwości modyfikacji wyglądu drzwi przesuwnych tak, aby jeszcze lepiej odpowiadały one wymaganiom. Można na przykład pokusić się o zmiany dotyczące kształtu i konstrukcji zamków, żeby prezentowały się ładniej i były bardziej funkcjonalne. Można także postawić na inny sposób zamykania, jeśli taki będzie dla kogoś wygodniejszy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here