Jak zarabiać na blogu

Każdy kto na poważnie myśli o blogowaniu, powinien mocno zaangażować się w publikowanie wartościowych treści. Osoby, które chcą zarabiać na blogu muszą być nie tylko bardzo systematyczni w tym co robią, ale również zdeterminowani oraz świadomi zasad, które rządzą sprzedażą w Internecie. Każdy bloger już na starcie powinien opracować własną strategię, która pozwoli mu czerpać zyski zarówno w krótkim, jak i również w długim terminie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jak zarabiać na blogu, jakie są najskuteczniejsze techniki zmonetyzowania bloga i jak odnieść sukces w elektronicznym biznesie.

Google AdSense

AdSense w dzisiejszych czasach jest to jedna z najprostszych i najszybszych metod zarabiania na własnym blogu, która skierowana jest przede wszystkim dla osób początkujących. Największą wadą AdSense są oczywiście stosunkowo niewielkie zarobki, które można wygenerować, zwłaszcza jak weźmie się po uwagę konkurencyjne rozwiązania. Na zwykłym blogu, który odwiedzany jest przez 20 000 użytkowników miesięcznie na reklamie AdSense można zarobić od 40 do 150zł. Zarobki w dużej mierze zależą od branży, którą się zajmujemy oraz od ilości banerów AdSense, które umieściliśmy na naszym blogu. W dzisiejszych czasach według najnowszych statystyk najwięcej można zarobić oczywiście na tematyce finansowej.

Największą zaletą AdSense oprócz tego, że generuje stały miesięczny przychód, jest również to, że jest to reklama w 100% bezobsługowa i dostępna praktycznie dla każdego. Aby skorzystać z dobrodziejstwa AdSense nie musimy marnować cennego czasu na wyszukiwanie klientów. Bardzo podobnym rozwiązaniem z którego można skorzystać jest również contentstream.pl, który wyświetla wyłącznie reklamy zgodne z tematyką prowadzonego bloga.

Tradycyjne banery

Na blogach internetowych można zarabiać również na zwykłych banerach, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród firm. Banery są łatwo dostępne i zazwyczaj nie wymagają podpisywania żadnych umów. Dzięki skrupulatnej obserwacji naszych zarobków przez kilka tygodni, będziemy mogli szybko oszacować ile tak naprawdę zarabiać będziemy w kolejnych miesiącach. Na naszym rynku dostępnych jest bardzo wiele godnych polecenia programów partnerskich, dzięki którym będziemy mogli zarabiać na banerach reklamowych. Warto skorzystać na przykład z Ceneo, ponieważ program tej firmy umożliwia dopasowanie banerów do naszej tematyki bloga. Warto zarejestrować się w kilku różnych programach udostępniających banery, dzięki czemu po prostych testach szybko ustalimy na których banerach można najwięcej zarobić. Warto dokładnie zapoznać się z takimi programami partnerskimi jak np.: System Partnerski Bankier, WebePartners, Salesmedia, Nokaut czy wspomniany już wcześniej Ceneo. Jeżeli nasz blog może pochwalić się ponad 100 tysiącami unikalnych użytkowników, to możemy zawsze nawiązać współpracę z domem mediowym, dzięki któremu zarobimy zdecydowanie więcej pieniędzy.

Reklama w widżecie – „powiązane posty”

Początkujący i doświadczeni blogerzy mogą zarabiać również na reklamie z widżetów, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność nie tylko w Polsce, ale również na zagranicznych blogach. Największą zaletą widżetów jest to, że nie szpecą one tak mocno naszego bloga, jak na przykład banery reklamowe. Jeden z powiązanych postów zostaje w bardzo dyskretny sposób zastąpiony reklamą. Widżety są bardzo łatwo dostępne, a co najważniejsze po umieszczeniu ich na blogu nie trzeba wkładać wiele pracy nad ich opieką. Reklama w widżecie rozliczana jest zazwyczaj za kliknięcia i niestety tak samo jak banery nie przynosi zbyt dużych zysków. Pamiętać należy również i o tym, że widżety nie na każdym blogu się idealnie sprawdzą. W bardzo wielu tematykach nie ma praktycznie możliwości znalezienia dobrze dopasowanych reklam tego typu, dlatego też klikalność jest na naprawdę niskim poziomie. Blogowicze, którzy chcą zarabiać na widżetach, powinni w pierwszej kolejności sprawdzić ContentStream. Dzięki widżetom na blogu z około 40 000 odwiedzin miesięcznie można zarobić od 50 do nawet 150zł.

Artykuły sponsorowane i współpraca z markami

Prowadząc porządny i wartościowy blog zdecydowanie więcej pieniędzy można zarobić na artykułach sponsorowanych, które w ostatnim czasie stały się prawdziwym hitem reklamowym. Wydawcy portali i blogerzy na każdym kroku potwierdzają, że największe zarobki generują właśnie za pomocą artykułów sponsorowanych. Na drugim miejscu jest z kolei współpraca z markami. Pamiętać należy o tym, że praca profesjonalnego blogera polega przede wszystkim na tworzeniu oraz dostarczaniu swoim czytelnikom interesujących treści, dlatego też zarabianie na artykułach sponsorowanych jest najbardziej naturalnym sposobem zarobku na blogu. Największe marki na rynku coraz częściej korzystają z pomocy czołowych blogerów, ponieważ to właśnie przy ich pomocy można znaleźć konkretną grupę docelową i silną społeczność potencjalnych klientów. Blogerzy wbrew pozorom są w stanie zaoferować naprawdę duże zasięgi i kompleksowe wsparcie swoim wizerunkiem.

Jeżeli chodzi o artykuły sponsorowane to najłatwiej jest zarabiać na bezpośredniej współpracy z agencją lub marką. Oczywiście szansę na współpracę z największymi markami mają wyłącznie Ci blogerzy, którzy starannie wypracowali swój wizerunek i mogą pochwalić się dobrze prosperującą społecznością i wieloma wiernymi czytelnikami. Bardzo często zdarza się tak, że marki nie płacą jedynie za przygotowanie wpisu sponsorowanego, ale na przykład za dotarcie do danej społeczności, którą bloger starannie budował przez lata swojej pracy. W przypadku wpisów sponsorowanych największe znaczenie ma oczywiście wizerunek danego blogera oraz jego zasięg, czyli liczba odsłon i unikalnych użytkowników. Artykuły sponsorowane to najpewniejsza i w chwili obecnej najlepsza droga dla tych osób, które chcą rzeczywiście zarabiać na byciu blogerem oraz dla tych osób, które chcą być bardzo rozpoznawalni w sieci. Warto wspomnieć również i o tym, że współpraca z markami, to nie tylko artykuły sponsorowane, ale również pisanie recenzji, kampanie wizerunkowe, product placement, wyjazdy sponsorowane czy różnorodne konkursy.

Pamiętać należy również i o tym, że na artykułach sponsorowanych można zarabiać również jako wydawca. Jeżeli prowadzimy atrakcyjnego bloga, to możemy stać się również wydawcami. Jest to idealny kierunek przede wszystkim dla tych osób, które nie mają czasu ani chęci na kreowanie swojego wizerunku w sieci, ale chcą jednocześnie zarabiać dużo pieniędzy na prowadzeniu swojego bloga. Jako wydawcy możemy zarabiać na publikowanych przez firmy różnych artykułach sponsorowanych. W dzisiejszych czasach taką możliwość zarabiania oferuje platforma Whitepress.pl, która cieszy się naprawdę dobrą renomą i uznaniem zarówno większych, jak i tych mniejszych wydawców.

Zarabianie na własnych produktach

W bardzo wielu branżach prowadząc własny blog można zarabiać również na sprzedaży różnorodnych produktów. Na tym polu mamy naprawdę szerokie pole do popisu i praktycznie nieograniczone możliwości. Bardzo wielu blogerów modowych tworzy na przykład własne marki odzieżowe, kosmetyczne czy papiernicze na których zarabiają kokosy. Bardzo wielu blogerów inwestuje również w sprzedaż własnych książek lub profesjonalnych kursów. W ostatnim czasie olbrzymim zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim Ci blogerzy, którzy organizują konsultacje, warsztaty motywacyjne i wykłady na różnorodne tematy. Bardzo ciężko jest podać tutaj widełki zarobków, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z naprawdę różnorodnymi kategoriami. Pamiętać należy jednak o tym, że w wielu przypadkach inwestycja we własne produkty to czasochłonna sprawa. Bardzo wielu blogerów nie jest w stanie prowadzić własnego bloga ma wysokim poziomie i opiekować się dodatkowo sklepem internetowym. Przy większym biznesie warto poważnie zastanowić się, czy nie warto zatrudnić kogoś do pomocy. Najwięksi blogerzy bardzo często zakładają własne firmy, w których zatrudnionych jest nawet kilkanaście pracowników.

Afiliacja

Kolejnym bardzo dochodowym sposobem zarabiania na własnym blogu tematycznych jest polecanie różnorodnych produktów w zamian za % od sprzedaży. Afiliacja najprościej rzecz mówiąc polega na tym, że blogerzy odsyłają swoich czytelników do współpracujących sklepów internetowych i za każdy zakup otrzymują odpowiednią prowizję. Na zasadzie afiliacji w dzisiejszych czasach działają również wszelkiego rodzaj kolaże produktowe na kozaczkach, pudelkach i wielu innych popularnych serwisach urodowo-modowych. W sieci można spotkać również bardzo wiele stron, które tak naprawdę są agregatorami poszczególnych produktów z wielu różnych sklepów. Na afiliacji najwięcej mogą zarobić oczywiście blogerzy, którzy są ekspertami w swojej branży. To właśnie oni mogą nakłonić swoich czytelników, to wyboru konkretnego produktu w sklepie online.

W przypadku afiliacji warto jednak pamiętać o tym, aby promować wyłącznie te produktu do których naprawdę jesteśmy przekonani. Jeżeli będziemy promować wszystko co popadnie, to bardzo szybko może się okazać, że nie tylko będziemy nie zarabiać na prowizji, ale co najgorsze będziemy tracić stopniowo swoich czytelników.

Wystąpienia w mediach

Blogerzy w dzisiejszych czasach bardzo często stają się w pewnym sensie „gwiazdami” i ekspertami w swojej branży, dlatego też dość często zapraszani są na przykład do gazet, portali typu Onet, czy telewizji śniadaniowej. Blogerzy bardzo chętnie pokazują się szerszej publiczności, ponieważ w ten sposób mogą zdobyć wielu nowych czytelników i tym samym powiększyć swoje zyski. Spotkać można się oczywiście z płatnymi i darmowymi występami w mediach, które jednak w dłuższej perspektywie prędzej czy później przynoszą zyski. Bardzo często zdarza się również tak, że wywiad w gazecie albo programie telewizyjnym jest po prostu częścią współpracy z daną marką. Bardzo wielu blogerów użycza na przykład swoje twarzy w kampaniach promujących odzież, buty lub perfumy. W czasie premier, blogerzy pokazują się w mediach, aby promować produkty danej marki za co oczywiście otrzymują stosowne wynagrodzenie. Bardzo wielu blogerów pisze również profesjonalne artykuły do gazet i czasopism, za co otrzymują pieniądze.

Sprzedaż bazy newsletterowe

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale blogowicze mogą zarobić całkiem niezłe pieniądze na sprzedaży swojej bazy newsletterowej. Mowa tutaj oczywiście o bazie, która zawiera dane swoich czytelników. Pamiętać należy jednak o tym, że pod względem prawnym odsprzedanie swojej bazy kontaktowej jest dość ryzykowne, a co gorsze może być bardzo źle odebrane przez samych czytelników. Największe serwisy, blogi i fora internetowe sprzedają swoje bazy regularnie, dlatego też warto dokładnie zastanowić się, czy nie warto skorzystać z tego rozwiązania. Porządna baza mailingowa może być prawdziwą żyłą złota, która przyniesie nam niezłą fortunę. YouTube w każdym momencie może zablokować nasze filmy, Facebook może ograniczyć nam zasięgi, a Instagram może po prostu przestać pokazywać nasze zdjęcia. W przypadku bazy newsletterowej tylko my mamy nad nią wpływ i nikt nie może ograniczyć nam zasięgów. Reklamodawcy bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę, dlatego też są skłonni zapłacić naprawdę spore pieniądze, za wartościową bazę danych. Prowadząc bloga warto od samego początku gromadzić bazę swoich czytelników. Jeżeli zdobędziemy bardzo obszerną bazę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zgłaszać będą się do nas firmy zainteresowane wysyłką dobrze płatnych kampanii reklamowych. Bardzo wielu czołowych blogowiczów podaje reklamodawcą konkretne ceny za wysyłkę reklamy do prywatnej bazy danych.

Crowdfunding

Crowdfunding jest to jedna z najnowszych form pozyskiwania finansowania, którą można wykorzystać nie tylko w przypadku blogowania. Crowdfunding przyjmuje przeważnie formę dużej liczby drobnych jednorazowych wpłat przez osoby, które są zainteresowane naszym blogiem. Wpłaty mogą być całkowicie bezinteresowne, ale można spotkać również takie sytuacje, że za wsparcie czytelnicy otrzymują dodatkowe bonusy. W Polsce olbrzymią popularnością cieszy się na przykład Patronite, dzięki któremu czytelnicy mogą wspierać swoich ulubionych twórców.

Płatny dostęp do bloga

Kolejnym pomysłem na zarabianie na blogu może okazać się płatny dostęp do naszych artykułów. W Internecie coraz częściej można spotkać się z serwisami, które oferują czytelnikom wysokiej jakości treści. W profesjonalnych serwisach prezentowana jest wyłącznie część artykułu, a za całość trzeba zapłacić na przykład poprzez wysłanie SMS z niewielką opłatą. Czytelnicy bardzo chętnie płacą za wartościowe treści. Istnieją także całe blogi tematyczne do których dostęp mają wyłącznie osoby, które zapłaciły odpowiedni abonament. Płatny dostęp do treści to wspaniała propozycja również dla samych blogowiczów, którzy nie tylko zarabiają pieniądze na swoich wpisach, ale również w prosty sposób pozbywają się trolli i spamerów internetowych, którzy w dzisiejszych czasach są prawdziwą zmorą wielu twórców.

Jakie blogi zarabiają najwięcej?

Osoby, które z blogów chcą zrobić swoje główne źródło zarobkowania, powinny dokładnie zapoznać się z obecną sytuacją na rynku, a dokładniej mówiąc z tym, które blogi pozwalają osiągnąć największe dochody. Według najnowszych statystyk najwięcej zarabiają blogi spójne tematycznie. Warto wybrać jedną kategorię główną w której najlepiej się specjalizujemy. W dzisiejszych czasach w cenie jest moda, technologia, uroda, zdrowie, kulinaria i to właśnie wokół tych dziedzin najlepiej skoncentrować swoją uwagę. Pamiętać należy również i o tym, że na najpopularniejszych tematach jest największa konkurencja, dlatego też początkującym blogerom bardzo trudno będzie wejść na rynek.

Zarabianie na blogach modowych

W dzisiejszych czasach jednymi z najbardziej poczytniejszych stron są blogi modowe. Twórcy popularnych blogów modowych, są w stanie błyskawicznie zamienić je na olbrzymi sukces finansowy. Branża modowa i kosmetyczna jest bardzo specyficzna i co najważniejsze daje ona szerokie pole do popisu nie tylko samym blogerom, ale również reklamodawcy, którzy w wygodny dla siebie sposób mogą promować swoje produkty. Początkujący blogerzy modowi mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne i hojne prezenty od swoich partnerów biznesowych. Ci najwięksi blogerzy mogą otrzymywać torebki, buty czy odzież od największych marek z całego świata, których wartość przekracza nawet kilka tysięcy. Blogerzy modowi oprócz dobrze płatnych artykułów sponsorowanych mogą zarabiać również na eventach, które w naszym kraju cieszą się bardzo dużą popularnością. Za pojawienie się na jednej imprezie można otrzymać nawet kilka tysięcy złotych. Warto wspomnieć również i o tym, że czołowe blogerki modowe bardzo często stają się twarzą danej marki albo otrzymują do prowadzenia własne programy telewizyjne. Blog modowy pozwala nie tylko na własne utrzymanie, ale również na spełnienie wszystkich swoich marzeń i zachcianek. Największy sukces w tej branży odnoszą oczywiście te osoby, dla których moda jest nie tylko pracą, ale przede wszystkim wielką pasją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here