Jak zarabiać przez internet

Praca zdalna, kiedyś kojarzona głównie z nisko opłacanymi i nie wymagającymi żadnych kwalifikacji zajęciami, takimi jak skręcanie długopisów, dziś oznacza duże możliwości samorozwoju, a nierzadko także wysokie zarobki – wszystko za sprawą upowszechnienia się internetu. Tak zwana telepraca ma wiele zalet: może być wykonywana w dowolnym miejscu i czasie, a tym samym gwarantuje większą niż etat swobodę, która dla młodych ludzi jest szczególnie cenną wartością. Jak zarabiać przez internet i od czego zacząć?

Czym jest telepraca?

Praca zdalna, inaczej nazywana także telepracą, to zajęcia zarobkowe wykonywane w miejscu innym niż zakład pracy, najczęściej w domu. Również Kodeks Pracy uwzględnia tę formę zatrudnienia, definiując telepracownika (dziś nazywanego częściej freelancerem) jako „pracownika wykonującego regularnie pracę poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, który przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem tychże środków”. Ta forma pracy ma wiele zalet zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Temu pierwszemu pozwala się cieszyć większą swobodą w wyborze narzędzia pracy i miejsca oraz czasu wykonywania obowiązków, temu drugiemu pozwala obniżyć koszty ponoszone z tytułu prowadzonej działalności, takie jak wynajem lokalu czy zakup sprzętu elektronicznego.

Od skręcania długopisów do programisty freelancera

Zasady i warunki, na których wykonywana jest praca zdalna, ewoluowały przez lata. Zmieniały się także oferty dla telepracowników oraz średnie zarobki.
Jeszcze kilkanaście lat temu telepraca kojarzona była głównie ze skręcaniem długopisów. Było to zajęcie wybierane raczej z braku innych perspektyw, niż z chęci samorealizacji czy zarobienia sporych pieniędzy. Telepraca kojarzyła się z zajęciami dla pracowników słabo wykwalifikowanych oraz niskimi pensjami. Za skręcenie jednego długopisu płacono kilka groszy – siłą rzeczy nie była to więc praca opłacalna.

Dziś praca z domu nie oznacza już niskiej pensji czy nudnego, powtarzalnego zajęcia. Dzięki nowym technologiom z domu pracują pracownicy często wysoko wykwalifikowani, dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem. Wśród freelancerów są copywriterzy, graficy czy programiści, którzy nie narzekają ani na brak ofert, ani na niskie zarobki. Dzisiejsi telepracownicy tę formę zatrudnienia wybierają ze względu na wygodę, a nie brak perspektyw czy niskie kwalifikacje.

Jakie zalety ma praca przez internet?

Praca zdalna ma wiele plusów, które podkreślają osoby wybierające tę formę zatrudnienia.
Przede wszystkim praca przez internet gwarantuje pracownikowi większą swobodę, ponieważ nie musi być wykonywania w konkretnym miejscu i czasie. Zazwyczaj do wypełnienia obowiązków związanych z telepracą wystarczy komputer – a ten z powodzeniem można ze sobą zabrać do pociągu, kawiarni czy nawet na plażę. Wiele osób pracujących przez internet decyduje się na łączenie tej formy pracy z podróżowaniem, ponieważ obowiązki może wypełniać z dowolnego miejsca na ziemi.

Praca przez internet to świetna opcja także dla młodych rodziców, ponieważ najczęściej daje się ją pogodzić z obowiązkami związanymi z opieką nad małym dzieckiem. Większość pracowników zdalnych samodzielnie decyduje, ile czasu chce poświęcić na pracę oraz w jakich godzinach wykonuje powierzone im zadania – pracować można więc, kiedy dziecko śpi albo się bawi.

Przeszkodzą w wykonywaniu pracy przez internet nie jest też niepełnosprawność. Ponieważ telepraca nie wymaga odbywania długiej i często trudnej do pokonania drogi z domu do biura, idealnie nadaje się dla osób, które mają problemy z poruszaniem się, bo np. jeżdżą na wózku. Dzięki telepracy pracownicy z ograniczoną mobilnością mają nie tylko możliwość zarobienia pieniędzy, ale przede wszystkim realizacji swoich zawodowych planów i pasji.

Inną grupą osób, które świadomie decydują się na tę formę zatrudnienia, są osoby młode i dynamiczne, ceniące sobie wysoki komfort życia oraz swobodę. Wielu przedstawicieli młodego pokolenia odrzuca ograniczenia związane z pracą na etacie, jaką wykonywali ich rodzice. Młodzi chcą łączyć pracę z realizacją hobby oraz dowolnie sterować swoim czasem. Wielu grafików czy programistów pracujących z domu wprost mówi, że wybierali taki rodzaj pracy zarobkowej, ponieważ np. lubią pracować w nocy albo nie wyobrażają sobie wykonywania pracy twórczej bez głośnego słuchania muzyki albo robienia dłuższych przerw w trakcie jednego zadania, co w pracy w biurze jest niedopuszczalne.

Jak zarabiać przez internet?

Jak zacząć zarabiać, nie wychodząc z domu? Gdzie szukać pracy zdalnej? Kto może zdecydować się na tę formę zatrudnienia? Okazuje się, że możliwości i ścieżek kariery jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od oczekiwań, kompetencji i gotowości do zaangażowania się.
Pracę zdalną z grubsza podzielić można na trzy typy, z których każdy to szereg innych działalności związanych z daną dziedziną:

– Świadczenie usług – W tej kategorii znajdą się wszystkie osoby, które pracując z domu świadczą innym jakiś rodzaj usługi. Mogą to być freelancerzy pracujący dla różnych klientów, jak i pracownicy zatrudnieni w konkretnej firmie, ale wykonujący swoje obowiązki z domu. Zdalnie usługi świadczą programiści, graficy, copywriterzy, tłumacze, redaktorzy czy dziennikarze.
– Tworzenie własnej marki – To stosunkowo nowa forma działalności, która prawdziwą karierę robi od kilka lat. W tej kategorii mieszczą się blogerzy czy youtuberzy, którzy budując swoją markę i gromadząc wokół niej sporą społeczność, zyskali stałe źródło utrzymania. Jak zarabiać na blogu czy kanale na youtube? Pieniądze mogą pochodzić z reklam umieszczonych na stronie, kampanii realizowanych we współpracy z dowolną firmą albo ze sprzedaży produktów związanych z marką. Możliwości są ogromne, a rozwój technologii stale przynosi kolejne.
– Sprzedaż cudzych produktów – Żeby zajmować się sprzedażą przez internet, nie trzeba wytwarzać własnych produktów. Równie dobrze można pełnić rolę pośrednika między producentem a klientem. Wystarczy stworzenie platformy, która zapewni produktom atrakcyjną oprawę oraz przyciągnie klientów.

Wiele osób decyduje się na łączenie kilku typów działalności przez internet, a tym samym zwiększa swoje szanse na zarobienie niezłych pieniędzy. Spora liczba aktywności w sieci, to też większa różnorodność, a tym samym dynamika i swoboda, które szczególnie cenią sobie młodzi ludzie.

Zarabianie przez internet – fakty i mity

Choć praca w domu ma wiele korzyści, to życie freelancerów nie zawsze jest usłane różami. Między bajki należy włożyć opowieści o tym, że pracując zdalnie, z dnia na dzień można dorobić się fortuny, zbytnio się nie wysilając. Wszystkie ogłoszenia, które zawierają tego typu oferty, to kłamstwo grubymi nićmi szyte. Oto najważniejsze fakty dotyczące pracy z domu:

– Nie zbijesz fortuny z dnia na dzień – Wiele osób rozpoczynających pracę z domu lub rozważających tę opcję, liczy na wielkie zyski z dnia na dzień. Nic bardziej mylnego! Praca w domu, choć ma liczne korzyści, wymaga ogromnego wysiłku i umiejętności zarządzania własnym czasem. Dojście do atrakcyjnego wynagrodzenia to trudna droga, która wymaga konsekwencji, talentu oraz świadomości niebezpieczeństw, jakie czyhają na każdego, kto pracuje przez internet. Wykonując obowiązku zdalnie, pracownik sam dla siebie musi stać się szefem: uprzejmym, ale też wymagającym i konsekwentnym. Inaczej odkładane na później zadania skumulują się, a od tego tylko krok do tragedii, jaką jest niewywiązanie się z terminu i nie zapewnienie odpowiedniej jakości produktu.
– Sukces wymaga poświęcenia – Praca z domu często kojarzona jest z samymi przyjemnościami. Kawa, spacery w ciągu dnia, drzemka między kolejnymi zadaniami. Prawda jest taka, że żeby osiągnąć sukces pracując przez internet, trzeba przygotować się na ostry wycisk – zwłaszcza na początku działalności. Praca freelancera wymaga sporych poświęceń, zwłaszcza jeśli chodzi o czas. Żeby przyciągnąć klientów, trzeba zadbać o swoją widoczność w sieci oraz nawiązać nowe kontakty, które pozwolą na bezpośrednie dotarcie do nowych odbiorców. Każdy, kto pracuje przez internet, wie też, że ten rodzaj pracy wymaga nieustannego doskonalenia się, nie tylko w swoim zawodzie, ale też w funkcjonowaniu nowych mediów oraz używaniu kolejnych kanałów do pozyskiwania nowych klientów.

– Przygotuj się na wydatki – Zanim praca w internecie przyniesie zyski, często wymaga inwestycji. W zależności od branży koszta mogą być różne. O ile copywriterowi czy programiście wystarczy dobrej klasy komputer i podstawowy sprzęt biurowy, o tyle bloger będzie musiał zainwestować także w wysokiej jakości kamerę czy aparat. Do wydatków zależy dopisać także założenie strony internetowej, która będzie wizytówką freelancera w sieci. Estetycznie wyglądająca i uzupełniona ciekawymi treściami pomoże przyciągnąć klientów, a tym samym będzie dobrym startem w internetowym biznesie. Dodatkowo kosztować będą także ewentualnie szkolenia czy kursy – jako pracownik zdalny należy dbać o stały rozwój i podnoszenie swoich kompetencji, żeby nie zostać w tyle za konkurencją i dynamicznie ewoluującym rynkiem.

Praca przez internet – jak zacząć?

Jak zacząć zarabianie przez internet? Droga do wymarzonej kariery może wyglądać różnie w zależności od indywidualnych oczekiwań, kompetencji oraz pomysłów. W pierwszej kolejności najlepiej zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami oraz umiejętnościami.
Najłatwiej będzie w przypadku osób o konkretnych umiejętnościach.

Tłumacze, programiści czy korektorzy mogą zarejestrować się na portalu skupiającym freelancerów i ogłosić swoje usługi lub zgłosić się do jednego z klientów poszukujących specjalisty z danej dziedziny. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie profesjonalnej wizytówki online, którą jest strona internetowa z portfolio wcześniej wykonanych prac. Swoją ofertę można także rozesłać do firm lub wykorzystać bazę kontaktów z poprzedniej pracy i zaproponować byłym klientom swoje usługi w ramach pracy zdalnej.

Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku osób, które myślą o typowej działalności twórczej, jaką jest prowadzenie bloga czy kanału na Youtube. W takim przypadku liczy się oryginalny pomysł. Konkurencja jest duża, więc na jej tle trzeba się jakość wybić, żeby zaistnieć w świadomości potencjalnych odbiorców. Zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę i wstawiać do sieci treści, jakie miliony użytkowników produkują codziennie, lepiej zastanowić się, czy jest jakieś zagadnienie, na którym szczególnie się znamy i które pomoże nam przyciągnąć uwagę. Warto poszukać niezagospodarowanej niszy i zaproponować odbiorcom coś nowego, świeżego.

Kilka pomysłów na zarabianie bez wychodzenia z domu

Istnieje wiele możliwości pozwalających na generowanie przychodu bez wychodzenia z domu. Szukając pomysłu na własną działalność w sieci, warto rozważyć następujące opcje:

– Kanał na Youtube – Youtube to platforma, której społeczność stale rośnie. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się krótkie filmy na różne tematy, od tak zwanych vlogów pokazujących codzienność danego vlogera, przez filmy tematyczne dotyczące gotowania, gier komputerowych czy makijażu, po produkcje upowszechniające specjalistyczną wiedzę np. z historii czy fizyki. Możliwości są właściwie nieograniczone, wystarczy mieć ciekawy pomysł i przedstawić go odbiorcom Youtube w atrakcyjnej formie wizualnej.

– Blog – Inna możliwość to założenie bloga. Ten działa na podobnej zasadzie jak Youtube. Najważniejsze to zbudować społeczność, która będzie regularnie odwiedzała stronę. Tworząc chętnie czytanego bloga, można zarabiać w różny sposób, czy to publikując na stronie reklamy, czy recenzując dla czytelników produkty podsyłane przez firmy, czy biorąc udział w większych kampaniach reklamowych. Z czasem bloger może też wypuścić własne produkty, a tym samym połączyć pisanie bloga z inną działalnością zarobkową w internecie.

– Koszulki i gadżety – Żeby sprzedawać własne produkty w sieci, nie trzeba od razu zakładać firmy i tworzyć własnej platformy sprzedażowej. Obecnie istnieje wiele serwisów, które za nas zajmą się sprzedażą gadżetów z wybranym logo: koszulek, kubków czy długopisów. Wystarczy zaprojektować ciekawy wzór lub wymyślić zabawny tekst, a firma zajmie się przygotowaniem gadżetów i ich sprzedażą. W ten sposób nie zatrudniając żadnych pracowników, można sporo zarobić na akcesoriach z autorskim wzorem czy hasłem.

– Fanpage na Facebooku – Jeszcze prościej niż bloga można założyć autorskiego fanpage na Facebooku. Oryginalny pomysł i ciekawe, często aktualizowane treści mają szansę przyciągnąć użytkowników, a wraz z nimi sponsorów. Czy będzie to strona z przepisami, czy zabawne memy albo komentarze polityczne – wszystko zależy od twórcy. Najważniejsze, żeby fanpage jakoś się wyróżniał, a publikowane na nim treści miały wysoką jakość, zarówno jeśli chodzi o treść, jak i oprawę wizualną.

– Instagram – Inną platformą, którą można wykorzystać także w celach finansowych jest Instagram. To opcja dla tych, którzy lubią fotografować i mają oryginalną wizję. Konto na Instagramie może służyć do dzielenia się chwilami z życia, ale może też dotyczyć konkretnej dziedziny. Jeśli zdjęcia będą estetyczne, a idea świeża, konto ma szansę przyciągnąć sporą grupę odbiorców. Wraz z nimi pojawią się także firmy chętnie podjąć współpracę i np. proponując określoną sumą w zamian za zaprezentowanie jej produktów.

– Platforma szkoleniowa – Jak jeszcze zarabiać przez internet? Ci, którzy posiadają fachową wiedzę w jakiejś dziedzinie, mogą pomyśleć o stworzeniu kursów lub szkoleń online. Ten wystarczy wypromować, a jeśli pierwsi kursanci uznają go za przydatny, wieść o wysokiej jakości szkoleniu z pewnością rozniesie się dalej i pojawiają się kolejni chętni.

– Sklep internetowy – Jeszcze inny pomysł na pracę z domu to założenie sklepu internetowego. Obecnie nie wymaga to ani specjalistycznych umiejętności ani nadmiaru formalności. Istnieją platformy, które w kilku krokach przeprowadzają przez proces stworzenia nowego sklepu – jeszcze tego samego dnia można więc rozpocząć dodawanie produktów. To, co liczy się w tej branży, to umiejętność doboru produktów oraz ich właściwe wypromowanie. Podobnie jak w innych formach pracy zarobkowej w domu najważniejszy jest więc pomysł i jego dobre wykorzystanie.

Ile można zarobić w domu?

Czy praca zdalna się opłaca? Ile można zarobić, pracując z domu? Na te pytania nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji: dziedziny działalności oraz oryginalnego pomysłu. Choć początki bywają trudne, praca przez internet może jednak przynieść ogromne zyski. Ci, którym udało się stworzyć blog czy kanał na Youtube skupiający dużą społeczność albo zbudować dobrą bazę klientów jako copywriter czy programista nie narzekają na zarobki. Wiele internetowych produktów, takich jak kursy czy sklep internetowy szybko zaczynają też pracować same na siebie – nie wymagając zbyt dużego nakładu pracy, generują kolejne zyski, a tym samym pozwalają wykorzystać wolny czas na hobby… albo na obmyślanie kolejnego pomysłu na zarabianie w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here