Jak zarabiać w internecie

Nowe technologie całkowicie zrewolucjonizowały świat. Zmienił się nie tylko sposób komunikowania się czy zdobywania informacji, ale także charakter pracy. Nowoczesne sprzęty nie tylko ułatwiły wykonywanie zawodowych obowiązków, ale też całkowicie odmieniły rynek pracy. Pojawiły się nowe zawody, ale też zupełnie nieznane dotąd możliwości, takie jak praca z domu. Tak zwana telepraca – praca na odległość – kiedyś kojarzona z nisko opłacanymi zajęciami, na przykład skręcaniem długopisów, dziś jest nie tylko formą realizacji własnych pasji, ale też sposobem na uzyskanie niezłych zarobków. Kto może pracować przez internet i na co należy się przygotować, wybierając ten rodzaj zatrudnienia?

Czym jest praca na odległość?

Praca na odległość istniała jeszcze zanim podłączenie do internetu stało się standardem, jednak dawniej miała ona zupełnie inny charakter. Na ten rodzaj zatrudnienia decydowały się osoby bez innych perspektyw, często nisko wykwalifikowane. Wykonując powtarzalne czynności, takie jak skręcanie długopisów czy adresowanie kopert, nie można było liczyć na atrakcyjne zarobki. Chałupnictwo często nie pozwalało nawet na pokrycie podstawowych potrzeb. Była to raczej forma zdobycia kieszonkowego przez młodych ludzi, niż dobre źródło utrzymania.

Wraz z pojawieniem się nowych technologii, a zwłaszcza internetu, wszystko uległo zmianie. Pojawiły się zupełnie nowe możliwości. Dzięki internetowi możliwe stało się wykonywanie wielu prac bez ruszania się z domu. Dziś freelancerzy pracują jako copywriterzy, muzycy, graficy, redaktorzy, tłumacze czy programiści. Pojawiły się też nowe zawody, takie jak bloger czy youtuber, które choć przez niektórych traktowane są pobłażliwe, to potrafią przynieść naprawdę dobre zyski.

Termin telepraca, a więc praca na odległość, pojawia się także w polskim Kodeksie Pracy, który stanowi, że telepracownikiem jest pracownik wykonujący regularnie pracę poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, który przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem tychże środków”. Jest to więc w pełni legalna forma zatrudnienia.

Kto może zarabiać przez internet?

Internet daje nieograniczone możliwości – także jeśli chodzi o zatrudnienie. Dzięki stałemu kontaktowi z innymi, bez względu na to, gdzie się znajdują, zyskaliśmy możliwość realizowania wielu zadań na odległość. Internet umożliwia bowiem zarówno szybkie przesłanie efektów pracy, jak i stały kontakt z klientem. Umożliwia łatwe wypromowanie własnej marki, bez konieczności ogromnych nakładów finansowych.

Kto może pracować w domu i jakie zawody oferują największe możliwości freelancerom? Opcji jest wiele, wszystko zależy od wykształcenia, umiejętności, a przede wszystkim pomysłu. Rodzaj działalności zarobkowej w sieci najogólniej podzielić można na trzy rodzaje:

– świadczenie usług – a więc na przykład pisanie teksów na zlecenie, fotografowanie, tworzenie stron internetowych czy oprogramowania, tłumaczenie tekstów albo marketing internetowy; te wszystkie zadania bez problemu realizować można z domu dla konkretnej firmy lub w przypadku typowego freelancera dla wielu klientów,

– własna marka – inna możliwość to wypromowanie własnej marki i zgromadzenie wokół niej aktywnej społeczności; w tę dziedzinę doskonale wpisują się blogi czy kanały na Youtube, coraz większą popularność zyskują także wypełnione ciekawymi treściami konta na Instagramie albo ciekawe fanpage na Facebooku,

– sprzedaż produktów – Internet ułatwił także sprzedaż własnych produktów, dziś, żeby sprzedawać np. rękodzieło, nie trzeba już szukać pośredników w sklepach stacjonarnych, wystarczy założenie własnego sklepu internetowego i wypromowanie go.

Wiele osób decyduje się na łączenie różnych typów działalności, zwiększając tym samym swoje szanse na sukces. Atrakcyjny blog z dobrze napisanymi, ciekawymi artykułami może być udanym wstępem do kariery profesjonalnego copywritera albo zaczątkiem własnego sklepu internetowego z produktami dla członków społeczności bloga.

Jakie zalety ma praca z domu?

Telepraca ma wiele zalet, które przemawiają za tą formą zatrudnienia – dla niektórych jedyną satysfakcjonującą. Największym plusem pracy przez internet jest dużo większa swoboda niż w przypadku etatu w zakładzie pracy. Wykonywanie obowiązków w domu pozwala na ich dowolną organizację, a tym samym pogodzenie pracy zawodowej np. z wychowywaniem dziecka czy z nietypowym hobby.

Praca w domu to doskonała opcja dla tych, którzy cenią sobie wolność i chcą mieć wpływ na to, jak wygląda ich dzień. Ten rodzaj pracy to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią powtarzalności, z jaką wiąże się praca między 8.00 a 16.00. Pracując z domu, można wykonywać swoje obowiązki w dowolnym czasie i miejscu. Jeśli lepiej pracuje nam się wieczorem, a nie rano, albo lubimy pisać artykuły czy programować, leżąc w łóżku – w przypadku pracy w domu to nie problem.

Swoboda w planowaniu dnia czyni z telepracy świetną opcję dla młodych rodziców. Pracując z domu, mogą jednocześnie zapewnić dziecku opiekę, a sobie samorozwój oraz pensję. Obowiązki związane z pracą rodzic-freelancer może wykonywać, kiedy dziecko śpi albo się bawi. Czas pracy można też dopasować do drugiego opiekuna dziecka, wymieniając się opieką nad maluchem. W przypadku pracy na etacie takie rozplanowanie dnia bywa wyzwaniem nie do pokonania.

Inna zaleta telepracy to możliwość jej łączenia z podróżowaniem. Pracują przez internet, nie jesteśmy na stałe związani z miejscem zamieszkania. W każdej chwili możemy spakować walizkę i ruszyć na wyprawę do innego kraju czy nawet na inny kontynent, jednocześnie nie rezygnując z zarabiania. Najważniejsze, żeby na miejscu mieć dostęp do internetu, żeby efekty pracy przesłać klientowi lub pracodawcy. W przypadku blogerów czy youtuberów podróż może być elementem pracy – zdjęcia czy filmy z wyjazdu to dodatkowa atrakcja dla śledzących internetowe profile, a tym samym doskonała promocja działalności.

Na pracę z domu często decydują się także osoby mające problemy z poruszaniem się. Dawniej niepełnosprawność znacznie utrudniała, a często uniemożliwiała podjęcie pracy zawodowej, również tej intelektualnej, w powodu problemów z dostaniem się do biura. Dziś to nie problem: programować, pisać czy tłumaczyć można z domu, nie musząc pokonywać kilometrów niedostosowanej do potrzeb niepełnosprawnych drogi.

Kto najczęściej wybiera pracę przez internet?

Ze względu na główne zalety pracy w domu, jakimi są większa swoboda i komfort, na tę formę zatrudnienia decydują się głównie młodzi ludzie, którzy szczególnie cenią sobie wolność. Praca przez internet pozwala im realizować się zawodowo, jednocześnie nie utrudniając im rozwijania pasji ani podróżowania, które stało się nieodłącznym elementem młodych Europejczyków.

Badania pokazują, że odsetek osób zatrudnionych jako freelancerzy stale rośnie, zwłaszcza wśród dwudziesto- i trzydziestolatków. Choć w Polsce przez internet pracuje na razie kilka procent osób, to w krajach skandynawskich odsetek pracujących w domu wynosi już kilkanaście procent i stale rośnie.

Specjaliści są zdania, że rozwój technologii spowoduje dalszy rozwój tej dziedziny zatrudnienia. Telepraca ma bowiem liczne zalety nie tylko z punktu widzenia pracownika, ale także pracodawcy, który zatrudniając przez internet, nie musi dodatkowo płacić za wynajem lokalu czy sprzęt. Dodatkowo stale pojawiają się nowe formy pracy przez internet – jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie podejrzewał, że nastolatek będzie mógł prześcignąć zarobkami rodziców, dzieląc się z filmami czy zdjęciami ze swojego codziennego życia.

Jak zarabiać w internecie?

Jakie możliwości zarabiania daje internet? Wszystko zależy od konkretnej osoby: jej kompetencji, doświadczenia i pomysłowości. Istnieje wiele branż, które dzięki pracy w domu pozwalają osiągnąć spore zarobki. Możliwości są różne. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, by zacząć zarabiać, nie wychodząc z domu:

– Blog – Na początku blogi traktowane były jako rodzaj internetowego pamiętnika, stopniowo zaczynały jednak pojawiać się blogi tematyczne, z czasem coraz bardziej profesjonalne. Nikt nie podejrzewał jednak, że wkrótce osobiste strony internetowe mogą stać się źródłem dochodu – często wysokiego! Dziś blog to nie tylko sposób na podzielenie się ze światem swoimi spostrzeżeniami, ale coraz częściej marka, która przynosi niezłe zyski. Żeby zarabiać na blogu, trzeba mieć oryginalny pomysł i umieć przyciągnąć do niego społeczność. Liczą się dobrej jakości treści, ładna oprawa graficzna oraz umiejętność wyróżnienia się z tłumu. Jak zarabiają blogerzy? Przede wszystkim umieszczając na stronie reklamy, współpracując z firmami reklamującymi na blogu swoje produkty oraz uczestnicząc w kampaniach znanych marek.

– Kanał na Youtube – Jeśli wierzyć amerykańskim badaniom, Youtube już teraz wyparł telewizję i jest głównym źródłem rozrywki dla nastolatków i młodych ludzi. Platforma daje ogromne możliwości tym, którzy chcieliby zarabiać przez internet. Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt, taki jak przenośna kamera, żeby zacząć publikować własne filmy. To, co przyciąga użytkowników to naturalność i oryginalność. Na Youtube można prowadzić kanał lifestyle, dzielić się wiedzą z wybranej dziedziny, a nawet transmitować rozgrywki z gier komputerowych.

– Fanpage – Jeszcze prostszym sposobem na zarabianie w domu jest założenie fanpage na Facebooku. To zadanie banalnie proste – kilka kliknięć i gotowe. To jednak nie wystarczy, żeby zarabiać dzięki Facebookowi. Jeśli strona ma generować zyski, musi być atrakcyjna i przyciągać użytkowników. Jeśli ci będą chętnie komentować i dzielić treści, firmy same zgłoszą się do prowadzącego fanpage, żeby nawiązać z nim współpracę reklamową.

– Instagram – Rosnącą w siłę platformą jest także Instagram służący do dzielenia się zdjęciami. Żeby zarabiać na Instagramie, trzeba dysponować kontem, które jest śledzone przez wielu aktywnych użytkowników. Prowadząc np. konto dotyczące projektowania wnętrz, możemy promować produkty film meblarskich czy produkujących dodatki do mieszkania. Najlepsi zarabiają w tym biznesie krocie!

– Sprzedaż gadżetów – Jak jeszcze można dorobić przez internet? Jeśli nie straszna nam obsługa programów graficznych, możemy postawić na autorskie gadżety. Wystarczy zaprojektować ciekawą grafikę albo wymyślić oryginalne hasło, które mogłyby się znaleźć na przykład na koszulkach albo kubkach. Obecnie wiele platform w zamian za kilka procent zysków oferuje nadzór nad produkcją i sprzedażą tego typu akcesoriów – wystarczy więc zaprojektować wzór, założyć konto na platformie sprzedażowej i zająć się promocją gadżetów.

– Kurs internetowy – Jak zarabiać w internecie? Inny sposób niż blog czy kanał na Youtube, to autorskie kursy internetowe. Ta propozycja to rozwiązanie dobre dla tych, którzy dysponują fachową wiedzą z jakiejś dziedziny i mają dar jej przekazywania. Wystarczy wymyślić, napisać i przedstawić w atrakcyjnej formie informacje dotyczące jakiegoś zagadnienia, a następnie zająć się promocją i sprzedażą gotowych materiałów. Choć znalezienie pierwszych kursantów nie zawsze jest proste, to stopniowo ta forma zarobku staje się coraz mniej angażująca: jeśli kursy okażą się ciekawe i dobrze przygotowane, kursanci sami będą je polecać następnym osobom, a tym samym ich twórca zyska stałe źródło dochodu.

– Świadczenie usług jako freelancer – Internet daje ogromne możliwości także dziennikarzom, korektorom, redaktorom czy programistom. Prowadząc działalność twórczą, dzięki internetowi mamy łatwy dostęp do nowych klientów i możemy z powodzeniem działać jako freelancer. Wystarczy stworzyć stronę internetową z ofertą lub dołączyć do jednej z platform pośredniczących miedzy freelancerami a klientami i odpowiadać na zlecenia oferowane przez konkretne firmy czy klientów indywidualnych.

Sukces w internecie – na co należy się przygotować?

Zarabianie przez internet to stosunkowo nowa forma zarobkowania, nic więc dziwnego, że w wielu wzbudza nieufność. Jedni nie potrafią uwierzyć, że nie wychodząc z domu, rzeczywiście można zarobić, inni z kolei uważają, że działalność w sieci przynosi ogromne i natychmiastowe zyski. Jak to zwykle bywa, prawda leży pośrodku: w internecie da się zarobić (często nawet sporo), ale trzeba uzbroić się w cierpliwość i podejść do tej kwestii profesjonalnie.

Po pierwsze: jeśli chcesz zarabiać przez internet, będziesz musiał zainwestować. Bez względu na to, czy planujesz karierę grafika, czy marzysz o własnym blogu lub kanale na Youtube, potrzebujesz sprzętu oraz umiejętności. Choć zwykle nie są to ogromne pieniądze, przygotuj się na wydatki związane ze sprzętem elektronicznym, oprogramowaniem, a także szkoleniami, które pozwolą ci podnieść kwalifikacje.

Po drugie: zainwestuj swój czas. Choć praca w domu daje dużą swobodę, to jednak nie jest tak, że nic nie robiąc, zarobisz ogromne pieniądze. Żeby zarabiać w internecie, musisz poświęcić swój czas. Na początku będziesz musiał poświęcić go całkiem sporo, tworząc swoją internetową wizytówkę, budując bazę klientów, metodą prób i błędów ucząc się sztuki promowania swoich produktów czy usług. Żeby zbudować swoją markę i przyciągnąć do siebie klientów i kontrahentów, musisz zainwestować swój czas.

Po trzecie: nie myśl, że zyski przyjdą od razu. Błędem jest zakładanie, że każdy, kto stworzy konto na Instagramie albo napisze internetowy kurs, od razu zostanie miliarderem. W internecie da się zarobić, często nawet sporo, jednak nie każdy bloger czy youtuber od razu staje się miliarderem. Próbując swoich sił jako telepracownik, należy zdawać sobie sprawę ze swoich możliwości i ograniczeń i realnie oceniać swoje szanse, nie zakładając, że działalność w sieci stanie się źródłem dochodów na miarę aktorów z Hollywood.

Od czego zacząć pracę w domu?

Jak zarabiać w internecie? Najlepiej zacząć od dobrego planu. Na wstępie warto zastanowić się nad swoimi kompetencjami i ustalić swoje mocne strony. Te pomogą wyznaczyć pole działania, które rokuje największe szanse na sukces.

Jeśli zamierzamy pracować jako freelancer i sprzedawać swoje usługi, np. tworzenie stron internetowych lub pisanie artykułów, pierwszym krokiem powinno być stworzenie swojej wizytówki, czyli strony internetowej z podstawowymi informacjami oraz portfolio. Warto też zgromadzić bazę stron, na których można zareklamować swoją działalność oraz znaleźć pierwszych potencjalnych klientów.
W przypadku bloga czy Youtube liczy się oryginalny pomysł. Warto zadbać o wysoką jakość treści oraz ładną estetykę, bo to ta odgrywa ważną rolę przy tworzeniu pierwszego wrażenia. Tworząc własne treści w sieci, warto uzbroić się w cierpliwość – przyciągnięcie pierwszych odbiorców może zająć trochę czasu. Promocja powinna więc obejmować jak największą liczbę kanałów i być profesjonalna. Pamiętajmy też, że na początku blog czy kanał nie będzie generował wielkich zysków – żeby stał się źródłem stałych dochodów, musi zgromadzić stałą i chętną do wymiany zdań publiczność.

Kluczem do sukcesu w sieci jest pomysłowość, ale i cierpliwość – trzeba umieć wypromować swoje produkty i nawiązać kontakty z firmami do współpracy.

1 KOMENTARZ

  1. Trzeba też pamiętać o rosnącej konkurencji i zadbać o swój towar lub usługę, o bardzo dobrą promocję.
    Internet sprawił, że świat jest bardzo mały, jeżeli chodzi o sprawną komunikację i wymianę informacji. Także opinie dosyć szybko się rozchodzą. Można to swobodnie wykorzystać. Pozdrowienia dla Tłumaczy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here