Praca w domu

Współczesny świat nieustannie zmierza ku lepszemu, wpływając na poprawę warunków zarówno życia, jak i pracy. Przed człowiekiem rozpościera się coraz więcej innowacyjnych możliwości, w tym również odnoszących się do życia zawodowego. Niegdyś pracę wykonywało się wyłącznie we wskazanym odgórnie miejscu. Każdego dnia należało wstać o konkretnej, tej samej godzinie i udać się do pracy, w której przebywało się określoną liczbę godzin, w ściśle określonym czasie. Mimo, że dziś nadal jest to najbardziej popularna forma wykonywania obowiązków zawodowych, to jednak już nie jedyna. Istnieje bowiem wiele propozycji na zawodową realizację poza tzw “biurem”. Mowa o możliwości wykonywania pracy zdalnej. Okazuje się, że praca w domu, jako jeden z jej rodzajów to idealny sposób na zarobienie pieniędzy.

W życiu zdarzają się różne sytuacje, które determinują potrzebę zarobkowania w zaciszu własnego mieszkania. Przykładowo kobiety opiekujące się małymi dziećmi często nie chcą przestawać realizować swoich ambicji zawodowych. Niekiedy zależy im również na tym, aby nie mieć przerwy zawodowej w życiorysie, bowiem nie jest to dobrze postrzegane przez pracodawców. Najważniejsze jednak, aby nie wypaść z rynku i w pewnym sensie nie przyzwyczaić się do bierności, gdyż potem trudno ponownie w nim zaistnieć. Po długiej przerwie zaczyna się niemal od zera bądź wraca się do środowiska pray, które ze względu na liczne przemiany, nie wygląda już tak samo jak wcześniej.

Często praca wykonywana w domu może stanowić po prostu dodatkowe źródło dochodu, szczególnie gdy nie jest się usatysfakcjonowanym z wynagrodzenia na etacie. To propozycja nie do odrzucenia dla specjalistów określonych branż, którzy ze względu na posiadane specjalistyczne umiejętności, mogą oferować swoje usługi również poza standardowymi godzinami pracy. Jako przykład można wskazać programistów czy osoby tworzące strony internetowe. Również odnosi się to do studentów bądź osób, które dysponują dużą ilością wolnego czasu. Dlaczego by po zajęciach na uczelni czy po pracy, którą kończy się w połowie dnia, nie móc zajmować się czymś dodatkowym, pracując z domu? To dobry sposób na dorobienie sobie, powiększenie swoich oszczędności czy uzbieranie pieniędzy na coś, co ma się ochotę kupić od dawna.

W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, gdy wykonywana praca nie wymaga specjalistycznych narzędzi oraz obecności pracownika w konkretnym miejscu. Niektóry również dysponują swoimi prywatnymi narzędziami, niezbędnymi do wykonywania dodatkowej pracy, na przykład specjalistycznym sprzętem czy oprogramowaniem.

Warto dodać, że dla pracodawców umożliwiających pracę zdalną swoim podwładnym to również doskonały sposób na oszczędzenie pieniędzy. W takiej sytuacji nie są oni zobligowani do ponoszenia kosztów wynajmu lokalu bądź pomieszczeń, a jedynie są zobowiązani do dostarczenia swoim pracownikom niezbędnych materiałów do realizacji obowiązków zawodowych. Dzięki temu, Klientom można zaoferować niższe ceny swoich usług, a tym samym zwiększyć swoją konkurencyjność.

Właściwe planowanie i koordynacja pracy zdalnej, może przynieść wiele korzyści, zarówno dla pracowników, jak i dla przełożonych. Współczesne możliwości nie stawiają zbyt wielu ograniczeń w tym zakresie, można bowiem w łatwy sposób komunikować się za pośrednictwem różnego rodzaju komunikatorów, prowadzić audio i video konferencje, a tym samym na bieżąco reagować na zmiany i wprowadzać nowe ustalenia.

W jakich branżach szukać pracy zdalnej?

Oczywiście w tym względzie najlepiej jest kierować się własnymi predyspozycjami, umiejętnościami czy zainteresowaniami zawodowymi. Można zdecydować się na pracę zgodną z naszym wykształceniem, odpowiadającą ukończonym specjalizacjom czy kierunkom studiów. Wówczas orientujemy się czy w ogóle jest to możliwe w danej branży i czy lokalny rynek pracy oferuje takie możliwości. Najwięcej do zaoferowania w tym względzie pracodawcy mają wobec pracowników IT, grafików, architektów itp. To dziedziny, które nie wymagają obecności pracownika w biurze. Wystarczy stałe połączenie z internetem, odpowiednie oprogramowanie i równie dobrze można wykonywać swoją pracę z domu, traktując ją jako swoje główne zajęcie lub coś dodatkowego.

W momencie, gdy przykładowo mamy dobrą pracę na etacie, a mimo to ilość wolnego czasu pracy pozwala nam na podjęcie dodatkowego zajęcia to również możemy zdecydować się na pracę zdalną, która umożliwi podreperowanie budżetu domowego. Jednocześnie nie będzie wymagała stawienia się w konkretnym miejscu i nie będzie zbyt wymagająca ani obciążająca. Chodzi o to by w pełni realizować się zawodowo w pracy etatowej, a po niej można zdecydować się na coś mniej ambitnego, ale przynoszącego zyski. Jest wiele tego typu ofert w Internecie, należy jednak je odpowiednio selekcjonować i nie dać się nabrać na oferty pracy chałupniczej, typu składanie długopisów, sklejanie kopert. To często oszustwa, a ich pomysłodawcy, tak zwane firmy krzaki, zazwyczaj wymagają dokonania wstępnej płatności. Oczywiście gdy już się jej dokona to słuch o potencjalnym pracodawcy zaginie. Skupmy się raczej na ogłoszeniach dotyczących pisania tekstów itp., których ktoś realnie potrzebuje i na pewno za nie zapłaci.

Zalety i wady pracy w domu

Największym plusem pracy wykonywanej w zaciszu własnego mieszkania jest brak konieczności regularnego stawiania się w określonym miejscu, w konkretnych godzinach. Zadania można realizować we własnym domu, często również w dowolnym czasie, godząc tym samym obowiązki zawodowe z innymi, na przykład prywatnymi czy społecznymi zobowiązaniami. Dla niektórych możliwość pracy popołudniami, w weekendy bądź w dowolnym czasie kiedy jest się tylko dyspozycyjnym to bardzo ważna sprawa. Można jednocześnie pracować i czuwać nad domem, co jest atutem szczególnie dla młodych kobiet wychowujących swoje dzieci bądź dla osób, które sprawują opiekę nad swoimi starszymi i schorowanymi rodzicami. Wykonywanie pracy z domu przychodzi takim ludziom z pomocą.

Wady skupiają się głównie na braku rozdzielenia życia zawodowego od prywatnego. Ludzie pracując w domu, gotując jednocześnie obiad czy bawiąc się z dzieckiem mogą nie być odpowiednio skupieni na tym co robią, a tym samym mniej efektywni. Może to również działaś w drugą stronę, problemy w pracy mogą sprawić, że zaczniemy przelewać swoje frustracje zawodowe na domowników. Wielu ludzi preferuje jednak wyraźne rozgraniczenie tych dwóch odrębnych światów, czyli połowę dnia spędzić w zakładzie pracy, a drugą połowę dnia z bliskimi.

Decyzję o pracy zdalnej należy podjąć w oparciu o własne potrzeby i preferencje. Mimo wszystko bardzo dobrze, że rynek pracy oferuje coraz więcej tego rodzaju możliwości, pozwalając na dokonanie indywidualnego wyboru w tym zakresie.

Propozycje zarobkowania w domu dla specjalistów danych dziedzin

Jak wspomnieliśmy pracę wykonywaną zdanie można traktować jako główne źródło zarobkowania, zgodne z naszymi zainteresowaniami zawodowymi, bądź też jako dodatkowe zajęcie, niekoniecznie związane z naszym profilem wykształcenia czy pasjami.

Wskażmy kilka zawodów, w których oferta pracy zdalnej jest obszerna, a które wymagają posiadania specjalistycznych umiejętności. Należą do nich:

* Programista bądź twórca stron internetowych – często projekty, w których realizują zadania, zakładają możliwość pracy zdalnej w pełnym lub częściowym wymiarze czasu pracy. Są to bardzo cenieni specjaliści, którzy bez problemu znajdą dodatkowe zajęcie bez konieczności opuszczania mieszkania. Mogą tworzyć strony internetowe, aplikacje mobilne na telefony bądź różnego rodzaju oprogramowanie. Przy tym warto dodać, że można na tym zarobić niemałe pieniądze.

* Copywriter – osoba zajmująca się tworzeniem tekstów na potrzeby różnego rodzaju kampanii marketingowych. Pisanie to zajęcie, które nie wymaga obecności w biurze, za to bardzo ważna jest swobodna atmosfera i możliwość skupienia się na swoich zadaniach. Różnorodność tematyczna wymaga umiejętności poszukiwania źródeł, a temu bardziej sprzyja obecność poza biurem. Zacisze domowe to idealne miejsce wpływające na poziom kreatywności i generowania interesujących pomysłów. Istnieje możliwość zawierania umów z różnymi klientami i realizacji na ich potrzeby rozmaitych zleceń. Mowa o pisaniu specjalistycznych artykułów, np. na potrzeby redakcji, ale też scenariuszy reklam czy spotów dla agencji reklamowych.

* Grafik, czyli osoba, która zajmuje się oprawą wizualną zarówno przedmiotów, zdjęć, jak i oprogramowania. Podobnie jak programista i copywriter może podejmować się różnego rodzaju zleceń w zależności od swoich umiejętności. Dotyczy to zazwyczaj obróbki zdjęć, zaprojektowania okładki książki czy magazynu, ale także tworzenia elementów graficznych na strony internetowe itp. Możliwości jak widać jest wiele, a w zasadzie to co jest grafikowi potrzebne to umiejętności oraz dobry komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Obecność w biurze nie jest w ogóle wymagana, a nawet w tego typu twórczych zawodach często niewskazana.

* Tłumacz – znajomość języka obcego to bardzo ceniona w obecnych czasach umiejętność, która daje bardzie wiele możliwości zarobkowania i pracy zdalnej. Tłumacz, oprócz dokonywania przekładów językowych, może również prowadzić kursy oraz udzielać korepetycji, również w swoim własnym mieszkaniu. Firmy zlecające tłumaczenia dostarczają takiej osobie materiał tekstowy, a tłumacz ma dokonać przekładu językowego w określonym terminie, ale przy tym może dowolnie dysponować swoim czasem pracy. Ogranicza go jedynie termin zdania pracy.

* Rękodzieło, projektowanie, czyli samodzielne tworzenie czegoś w zasadzie od podszewki. Może to dotyczyć biżuterii, artykułów gospodarstwa domowego, mebli itp. Wystarczy zaopatrzyć się w potrzebne produkty oraz półfabrykaty, aby realizować swoje koncepcje na rzecz innych osób. Rękodzieło daje dużo możliwości i jest aktualnie bardzo cenione ze względu na unikatowość produktów. Ludzie lubią, gdy ktoś inny tworzy coś specjalnie dla nich. Takie produkty dużo lepiej się prezentują od sklepowych masówek, a przy tym naprawdę można dać upust swojej fantazji.

* Krawiec, który będzie przyjmował od Klientów zlecenia na przeróbkę oraz szycie ubrań bądź innych elementów gospodarstwa domowego, takich jak na przykład narzuty, zasłony itp. Wymaga to wyposażenia się w odpowiednią maszynę do szycia i inne potrzebne przybory. Wykonywanie pracy w domu pozwala zaoszczędzić na wynajmie lokalu.

Można wskazać również na prowadzenie sklepu internetowego, usługi księgowo-kadrowe, korektę tekstów, projektowanie wnętrz/ogrodów, organizację ślubów, prowadzenie szkoleń e-learningowych, realizację i montaż filmów. Wszystkie te zajęcia łączy to, że ich wykonawca musi dysponować odpowiednią wiedzą i umiejętnościami.

Praca w domu dla początkujących, bez konkretnych umiejętności, czyli kolokwialnie to ujmując „dla każdego”:

Istnieje również wiele możliwości dla osób, które w danym momencie swojego życia nie dysponują jeszcze konkretnymi kwalifikacjami zawodowymi. Mowa na przykład o świeżo upieczonych absolwentach szkół średnich czy o osobach studiujących. Dotyczy to również osób, które chcą zyskać dodatkowe źródło zarobkowania, wykonując proste zajęcia poza swoją główną pracą etatową. Co można zaoferować tej grupie odbiorców?

* Pisanie prostych tekstów SEO na strony internetowe – to z pewnością odpowiednia propozycja, gdyż zajęcie to nie wymaga specjalistycznych umiejętności, a nawet tak zwanej lekkości pióra. Często bowiem teksty pisane są na potrzeby pozycjonowania stron, a zatem nie są nawet czytane przez internautów lecz przez roboty, które dzięki zawartym w tekście odpowiednim słowom kluczowym podnoszą pozycję strony w rankingach. Niekiedy zleceniodawcom zależy też na otrzymaniu prostych tekstów reklamowych, przedstawiających profil firmy, które są następnie umieszczane w katalogach stron. Popularne jest również tworzenie opisów produktów dla sklepów internetowych. Nie są to teksty wymagające, wystarczy odrobina chęci i w miarę poprawne posługiwanie się polszczyzną.

* Marketing szeptany – to kolejne zajęcie umożliwiające zdobycie dodatkowego dochodu, a jego ideą jest propagowanie określonego rodzaju produktów. Odbywa się to różnego rodzaju sposobami, między innymi poprzez dodawanie pozytywnych opinii na forach internetowych bądź w innych miejscach, w których toczą się dyskusje na dany temat. Zlecenia tego typu są dostarczane przez firmy, zazwyczaj wraz z bazami danych, wskazującymi miejsca, w których należy umieścić swoją opinię. Niekiedy konieczne jest ich samodzielne wyszukanie oraz założenie kont/profili, aby móc funkcjonować jako pełnoprawny użytkownik określonego rodzaju portali internetowych. Zlecenia obejmują umieszczanie postów, komentarzy, wpisów na portalach społecznościowych, stronach itp. To świetna reklama i sposób na zwiększenie popularności produktów, dlatego niektórzy chętnie za to płacą.

* Przygotowywanie baz danych w zakresie określonych kategorii tematycznych. Praca polega na tworzeniu określonego rodzaju zestawień dla zleceniodawców, które będą dla nich przydatne ze względu na planowane działania. Na przykład Klient może potrzebować spis bloggerów, prowadzących blogi o konkretnej tematyce, wówczas konieczne jest zebranie takich niezbędnych danych takich jak adresy stron internetowych i adresy e-mail bloggerów. Takie zadanie bez przeszkód można wykonywać w domu posiadając jedynie stałe łącze internetowe i minimalną umiejętność tworzenia tabel w Excelu.

* Wykonywanie połączeń telefonicznych do Klientów zleceniodawców w celu przeprowadzania ankiet, umawiania spotkań itp. Telefon posiada aktualnie chyba każdy, zatem należy uzbroić się jedynie w cierpliwość i mieć świadomość tego, że jest to zadanie czasochłonne i wymagające nieco umiejętności perswazji.

* Dodawanie produktów do sklepów internetowych – o ile prowadzenie własnego sklepu internetowego wymaga konkretnych umiejętności, a także wkładu finansowego, o tyle samo dodawanie produktów na strony internetowe bądź na Allegro wraz z ich opisami to już zajęcie odpowiednie do wykonywania w wolnym czasie, w zaciszu domowym. Tego typu ofert jest bardzo wiele w internecie. Czasem pracodawcy wymagają minimalnej umiejętności obróbki graficznej fotografii, aby odpowiednio zdjęci przygotować przed ich wstawieniem we wskazane miejsce.

* Opieka nad dzieckiem – idealne zajęcie szczególnie dla studentów pedagogiki. To dla nich zarówno sposób na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych w branży, doświadczenia i umiejętności, ale także sposób zarobkowania. Można dodać ogłoszenie, w którym oferuje się swoją pomoc w opiece nad dziećmi we własnym mieszkaniu, na przykład podczas wyjść/wyjazdów rodziców.

Jak widać istnieje bardzo dużo możliwości wykonywania pracy w domu, zarówno dla osób dysponujących określonymi kwalifikacjami zawodowymi, jak i dla tych z mniejszym doświadczeniem zawodowym. Przedstawiony spis propozycji oczywiście nie wyczerpuje wszystkich dostępnych możliwości, istnieje bowiem o wiele więcej tego typu ofert. Udowodniliśmy jednak, że współcześnie można wykonywać pracę w domu i w zasadzie nic nie stoi temu na przeszkodzie, jeśli tylko dysponuje się czasem i chęciami. Gdy dochodzą do tego umiejętności i pasja to w zasadzie można w ogóle nie wychodzić z domu w celu zarobienia pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here